Dünyanın İlk Açık Kaynaklı Bilgisayarı Thelio Tanıtıldı

Haberler admin 126 Okundu
sponsorlu reklam

Dünyanın İlk Açık Kaynaklı Bilgisayarı Thelio Tanıtıldı

Amerikalı bilgisayar geliştiricisi System 76, dünyanın ilk açık kaynaklı bilgisayarı Thelio’yu üç farklı modelle birlikte tanıttı.

Denver’da bulunan meşhur Amerikan bilgisayar üreticisi System76, dünyanın birincil açık kaynaklı masaüstü bilgisayarını ön satışa sundu.

Bir yıldan daha önceki bir tarihte System76, açık kaynaklı bir bilgisayar yapma isteğinden bahsetmişti. Bu isteğini hayata geçiren işyeri, yeni bilgisayarların ismini Thelio olarak belirledi.

Üç bambaşka modele sahip olan bilgisayarların fiyatları 1.099 dolardan başlayarak 2.999 dolara kadar çıkabiliyor. Natürel ki bu fiyatların yalnızca açılış fiyatları olduğunu unutmayın. Bütün cihazlarda standart olarak benzer hafıza, aynı işlemci, aynı başlıca kart ve aynı GPU kullanılıyor ve ekstra ücretler ödeyerek cihazınızı geliştirebiliyorsunuz. Yani en dürüst şekilde anlatmak icabında fiyatlar 1.099 dolardan başlıyor ve 76.349 dolara dek çıkabiliyor.

Açılış seviyesindeki bilgisayar 32 GB’a değin bellek ve 24 TB’a değin depolamayı desteklerken orta segmentli cihaz 128 GB’a kadar belleği ve 46 TB’a kadar depolamayı destekliyor. Bunun yanı sıra orta segmentli cihazın 4 adet GPU’yu da desteklediğini söylemekte fayda var.

En üstteki segmentli cihaz olan Thelio Massive ise 768 GB’a değin ECC belleği ve 86 TB’a kadar depolamayı destekliyor. Orta segmentte olduğu gibi 4 adet GPU’yu bu cihazda da görmek mümkün.

Kaynak : https://techviral.net/first-open-source-desktop/

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir