Dünya’nın yeni umudu

Bilim admin 278 Okundu
sponsorlu reklam

Dünya'nın yeni umudu

Araştırma analisti Morgan Stanley, güneş ve rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının bundan böyle politikalardan etkilenmeyecek dek yaygınlaştığına inandığını söylüyor. Doğrusu de yenilenebilir enerji, seri bir şekilde ucuzlamaya devam ediyor. Morgan Stanley, bir zaman önce yaptığı tahlil açıklamasında, Güneydoğu Asya’daki birkaç ülke hariç yenilenebilir enerjinin 2020 yılında dünya genelinde en ucuz yeni enerji imal biçimi olacağını varsayım ettiklerini duyurdu.

Telefonunuzda mutlaka ayarlayın: Android 8’deki başvuru izinleri

Yapılan tahminlere göre karbon salınımı seviyelerinin düşmesini sağlayacak başlıca şey de bu olacak. Başka bir deyişle, devletler aralarında yapılan anlaşmalardan ziyade daha avantajlı olan yenilenebilir ekonomisi karbon salınım oranının düşme hızına istikamet verecek.

Yapılan açıklamaya kadar küresel olarak 2016 ve 2017 aralarında güneş panellerinin fiyatı yüzde 50 düşmüş durumda. Bu düşüş, 2018 yılında da sürat kesmiş yok. Keza yerinde rüzgar durumuna sahip olan ülkelerde rüzgar gücü ile ilgili masraflar “kömür veya doğal gaz ile çalışan enerji tesislerinin üçte biri kadar düşük” olabilmekte. Rüzgar türbini tasarımındaki yeniliklerle daha da uzun rüzgar kolları göstermek muhtemel oldu ve bu da rüzgardan daha bereketli bir şekilde enerji elde edilmesine sebep oluyor.

Morgan Stanley, politik ortamın yenilenebilir enerji düşmanı olduğu söylenebilecek olan Avusturalya’da bile uzun süreçte ümit olduğunu ve 2020 yılına değin grid-kaynaklı enerjinin yüzde 28’ini sağlayacağını düşündüğünü belirtiyor.

Önceki HaberGerçek Hayalet Avcılarının Teaser’ı Yayınlandı!  

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir