Dünya’yı 2 boyutlu görün

Bilim admin 10 Okundu
sponsorlu reklam

Dünya'yı 2 boyutlu görün

Dünya haritalarına daha iyi bir alternatif arayışında olan Philadelphia’daki Drexel Üniversitesi ve Princeton Üniversitesi‘nden araştırmacılar, düz ve her kutbun civarda ortalanmış olan yeni bir 2 boyutlu harita tasarladılar. Araştırmacılar, bunun bugüne kadarki en doğru 2B harita olduğunu bahis ediyor. Çalışmalarını arXiv’de yayınladılar, ama hemen şimdi bir hakem kadar incelenmedi.

Haritayı bir diskin iki tarafına bastıran araştırmacılar, bir kürenin doğruluğunu bir 2D haritanın dilekçe kolaylığı ile birleştiriyor. Hem Dünya’yı içten bir şekilde gösteriyor, keza de taşınması ve yeniden açılıp incelenmesi basit. Araştırmacılar kabul gördükten sonra haritalarının yeni standart olabileceğini düşünüyor.

Princeton’da emeritus astrofizik profesörü olan J.Richard Gott, yaptığı açıklamada, “Haritamız doğrusu diğer düz haritalara göre daha fazla dünyaya benziyor. Üç boyutlu küre haritalarda tüm Dünya’yı görmek için döndürmeniz gerekir. Ancak bizim haritamızda diğer bölgeleri görmek için haritanın öbür yüzünü çevirmek tatmin edici” diyor.

Bugüne kadarki en dürüst harita olmasına rağmen, hala Dünya’nın üstünde mesafeleri tam olarak temsilcilik etmiyor. Gott, “her şeyi mükemmel gerçekleştirmek olası değil” diyor ve ekliyor: “Bir konuda iyi olan bir harita, diğer şeyleri tanım etmekte iyi olmayabilir.”Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir