Elektrikli otomobil satışları hızla yükseliyor

Haberler admin 12 Okundu
sponsorlu reklam

Elektrikli otomobil satışları hızla yükseliyor

Son 2 – 3 yıldır elektrikli otomobillere olan ilginin arttığını söyleyebiliriz. Bilhassa geçtiğimiz sene o kadar fazla otomobil üreticisi, elektrikli otomobiller için önemli yatırımlarda bulundu. Mesela kısa bir süre önce Premium araba segmentinin önde gelen isimlerinden Volvo, olabilen en kısa sürede yalnızca elektrikli araç üretimine yoğunlaşacaklarını açıkladı.

Peki elektrikli otomobillere olan ilgi ne durumda. Özellikle Avrupa’da elektrikli araçların satışında önemli artışlar yaşanıyor. Pazardaki kayda değer isimlerin elektrikli motora sahip model sayısını arttırmasıyla birlikte, eski kalıntı yakıtla çalışan motora sahip otomobillere olan ilgi de azalmış durumda.

Keza böylece çok Avrupa ülkesinde kullanıcıların elektrikli otomobilleri satın almaları için çeşitli teşvikler de yapılıyor.

Türkiye’ye geldiğimizde ise elektrikli vasıta kullanımının hala Avrupa ortalamasının fazla aşağısında olduğunu görüyoruz. Kesinlikle bu durumun aniden fazla nedeni mevcut. Lakin bu nedenlerden en önemlisi, elektrikli vasıta fiyatlarının fazlasıyla uçuk olması. Mesela Renault’un Zoe isimli ufak modeli bile Türkiye’de 300.000 TL’yi aşan absürt fiyatlardan satılıyor. Hal böyle olunca Türkiye’de elektrikli araba satışlarının artması da fazla kolay olmayacaktır.

Bir umut TOGG’un uygun bir etiketle satışa çıkması, ülkemizdeki diğer elektrikli araba fiyatlarını da etkileyebilir. Tabi ancak şimdilik bunu konuşmak için azıcık erken. bu vesileyle dip anekdot olarak belirtelim. TOGG’un 2023 yılında satışa sunulması bekleniyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir