Elon Musk ucuza imal edecek!

Bilim admin 183 Okundu
sponsorlu reklam

Elon Musk ucuza imal edecek!

Eğer bir parçacık hızlandırıcısını yapı etmeye kalksaydınız ve bundan başka hedefiniz bu güne dek inşa edilmiş en büyük parçacık hızlandırıcısını yapmak olsaydı, bunun için sahiden uzun bir tünel inşa etmeniz gerekirdi. Gerçeği anlatmak icabında, tünelin uzunluğunun 100 kilometre uzunlukta olması, projenizin başarılı olması için gerekli olurdu.

Telefonunuzda mutlaka ayarlayın: Android 8’deki dilekçe izinleri

Bu, hiç kuşkusuz en maliyetli projeler listesine tekrar girebilecek bir alıştırma olma özelliğini taşıyor. Lakin birlikte çalıştığınız kişi The Boring Company’nin sahibi olan Elon Musk ise, işiniz artık çok daha kolay olabilir.

MIT Technology Review‘in CERN’in Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nın yanı sıra kullanıma elde etmek istediği yeni parçacık hızlandırıcı projesi olan Future Circular Collider’ı detaylandıran bir tweetine cevap olarak Elon Musk, bu pahalı proje hakkında CERN’ün yöneticisi konumunda yer alan Fabiola Gianotti ile konuştuğunu açıkladı.

Director of CERN asked me about Boring Co building the new LHC tunnel when we were beygir the @royalsociety. Would probably save several billon Euros.

— Elon Musk (@elonmusk) 21 Ocak 2019

Lahza itibariyle CERN’ün kullanımında olan LHC (Large Hadron Collider, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı), yakın zamanda iki yıllık bir bakım sürecine girecek. Araştırmacılar ise boş durmayarak CERN’in yeni deneylerine arabuluculuk edecek birçok konsept tasarımı oluşturdu ve bunların aralarında FCC (Future Circular Collider, Dairesel Gelecek Çarpıştırıcısı) de bulunuyor. Bu çarpıştırıcı eğer projede ön görüldüğü şekilde yapı edilirse LHC’den dört kat daha büyük olacak bu yeni çarpıştırıcının içerisinde bulunacağı tüneli oluşturmak tek başına 5.7 milyar Euro’ya mülk olacak. Elon Musk ise bütün bu noktada devreye girerek The Boring Company’nin işi alması durumunda maliyetten “birkaç milyar dolar” eksilebileceğini açıkladı.

CERN’in medya ilişkilerini yönetecen Arnaud Marsollier, “Musk ve Gianotti’nin devlete ait olmayan koşullar aşağı Kraliyet Topluluğu’nda randevulaşma fırsatı bulduklarını” doğrulayarak ikilinin gelecek projeler üstünde konuştuğunu ve Musk’ın Gianotti’ye The Boring Company’i tanıttığını belirtti. bununla beraber CERN’in Musk’ın fikrine sıcak baktığı düşünülüyor, zira organizasyonun devlete ait Twitter hesabı, “zorunlu tünel inşaatlarına yapılacak mümkün yaklaşımlar dahil olmak üzere organizasyonun yeni ve maliyeti düşük teknolojilerin uygulamalarına açık olduğunu” gösteren bir gönderi yayınladı.

Musk, Space X’in Hatthorne’deki merkezinin altında yatan ve The Boring Company’e ait olan birincil deneme tünelini geçtiğimiz Aralık ayında tanıtarak tünelin konsepti pratik olarak ispatladığını ve tünelin bitmiş halinin araçları özel kayak mekanizmaları ile saatte 240 kilometre çabucak taşıyabileceğini açıklamıştı.

Bu ayın başlarında ise Avustralya’nın Sydney şehrinde bağımsız bir siyasetçi olarak ödev yapan Jeremy Buckingham, Twitter üzerinden Musk’a yönelttiği bir soruda Sydney’in Blue Mountain bölgesini şehrin batısına bağlayacak olan elli kilometre uzunluğunda bir tünelin inşaatının maliyetinin ne olacağını sordu. Musk’ın cevabı ise The Boring Company’nin gezegenin söz konusu kısmını 750 milyon dolarlık maliyete kazarak bir yüksek süratli tünel haline getirebileceği yönündeydi.

About $15M/km for a two way high speed transit, so probably around $750M plus maybe $50M/station

— Elon Musk (@elonmusk) 16 Ocak 2019

Bu, kilometre başına 15 milyon dolarlık bir maliyet aramak. Twitter’da gönderilere cevap veren bir mühendisin ise Musk’ın sunduğu tablonun bir pembe rüya olduğunu belirtmesi dikkatlerden kaçmadı. Avustralya Ulaştırma Bakanlığı ise Musk’ın bu teklifinin “şu an için bir gündem konusu olmadığını” belirtmekle yetindi.

Musk, dev projeler için düşük maliyetler önerge ederek dikkatleri üstüne çekiyor olsa da kendisi için mali tablolar iç açıcı yok. Geçtiğimiz ay içerisinde Musk’ın üç dev şirketi de işten çıkartmalarıyla gündemdeydi. SpaceX, çalışanlarının yüzde onunu işten çıkarırken Tesla, meslek gücünün yüzde yedisini kaybetti. The Boring Company ise sadece geçtiğimiz hafta içerisinde beş kişiyi işten çıkardı.

Önceki HaberUber’in E-Bisiklet ve Scooter’ları Yollarda Sonraki HaberGalaxy S10 Böyle de Olabilirdi

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir