En derin nokta dahi kirlenmiş!

Bilim admin 273 Okundu
sponsorlu reklam

En derin nokta dahi kirlenmiş!

Derin okyanuslar her ne kadar öbür ve dehşet balık türleri ile hatırlansa da okyanus tabanında fiilen çok daha korkunç olayların gerçekleştiği gün yüzüne çıktı. Kasım ayında Geochemical Perspecties Letters jurnalinde paylaşılan araştırma sonuçları, okyanusların doğal olan en derin noktasında, Mariana Çukuru‘nun en derin kısmında fazla yüksek oranda mikroplastiklerin bulunduğunu ortaya koydu. 

Ipucu: İnternet’te iz bırakmadan nasıl dolaşılır?

Hilal biçiminde olan ve 11 kilometre boyunca okyanus tabanında uzanan çukur, Çin ile Filipinler‘in doğu tarafında bulunuyor ve çukurun en derin kısmında sıcaklık 1 ile 4 santigrat derece aralarında seyrediyor. bununla beraber çukurun en derin noktasındaki basınç, deniz seviyesindeki hava basıncının 1100 katı değin daha büyük.

Bu çukurun en derin kısmı “hadal bölge” ismi ile anılıyor ve 6 kilometre ile 11 kilometre derinlik arasındaki ekstrem şartlarda zeka hayat, var olmak adına bir yol buluyor. Oysa insanlık, Dünya’nın bu uzak noktasında deha etkisini göstererek bu bölgedeki yaşamı tehlikeye sokabilir. Son alıştırma, daha önce anlaşılamayan mikroplastik tehlikesini ve bütün büyüklüğü ile gözler önüne seriyor. Araştırmacılara göre Mariana Çukuru, acilen “Dünya üzerindeki en büyük mikroplastik batağı” konumunda.

Araştırma ekibi derinlere inildike mikroplastik birikiminin litre başına 13.51 parça düzeyine dek yükseldiğini saptadı. Bu oran, daha önce Pasifik ve Atlantik okyanuslarının yüzeylerinin derhal altında yer alan su kütlesinde saptanan mikroplastik oranının dört katı. Üstelik, bu parçalar su ile burnunu sokmak yerine 7 ile 11 kilometre derinlik düzeyleri arasında sediment hâlinde bulunuyor.

Mikroplastikler, yalnızca tıkanlıklık ve homonal dengesizlik yarattığı okyanus hayatını korkutma etmekle kalmıyor, beslenme zinciri nedeniyle bütün canlı yaşamını tehdit ediyor. Tahminlere tarafından her sene 13 milyon ton ağırlığında plastiğin okyanuslara aktığı düşünüldüğünde, deniz ürünlerini yerken bu plastiğin önemli bir kısmını da vücudumuza alıyor olmamızın oldukça olası olduğunu görüyoruz.

Okyanus tabanında yaşayan ve “dehşet” olarak addettiğimiz türler fiilen de korkutucu bir görünüme sahip olabilirler, oysa bu canlıların bizi tehdit ettiği söylenemez. öte taraftan, insanlık olarak sorumlusu olduğumuz “plastik kıyameti”nin bizi ve bu türler dahil tüm canlı yaşamını korkutma ettiğinin farkına varmamız, araştırmacılara tarafından derhal atılması gerekli bir adım.

Önceki HaberAllied Esports, HyperX E-spor Tırını Duyurdu  

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir