Epic Games Store son iki yıldır zarar ediyor

Haberler admin 19 Okundu
sponsorlu reklam

Epic Games Store son iki yıldır zarar ediyor

Epic Games, Steam’e önce yaklaşmak daha sonra da önüne geçmek için Fortnite üzerinden kazandığı parayı Epic Games Store’a yatırdı. Bununla da yetinmedi; 100’den artı imtiyazlı anlaşma yaparak her hafta ücretsiz oyun/oyunlar dağıttı.

İlginizi çekebilir: Epic Games 2020 yılı istatistikleri, 103 bedava oyun!

Epic Games’in oyuncuları -ya da müşterileri- mağazasına sürüklemek için fazla para harcadığını biliyorduk. Oysa şimdiye değin o kadar ayrıntılı bilgi sahibi değildik. PC Gamer’ın bildirdiğine tarafından Epic Games’in Dünya Markası Apple ile yürüttüğü epey büyük yasal çaba o kadar fazla şeyi görebilmemizi sağladı. Epic Games firmasının yalnızca 2020 yılında, yaptığı imtiyazlı anlaşmalar için 400 milyon doların üzerinde bir meblağı taahhüt ettiği öğrenildi.

Epic Games Store

Daha da açıklayıcı almak icabında Epic Games Store üzerinden piyasaya sürülen (bir sene boyunca Steam’in dışarıda kalmak kaydıyla) oyunlar için verilen “minimum garantiler” 444 milyon doların üstünde. “En Az garanti” terimini şöyle açıklayabiliriz: Epic Games, bünyesinde sattığı oyunların ne değin satıp satmadığına bakmaksızın, yayıncıya belirtilmiş bir miktar parayı garanti ediyor. Mesela Epic Games; Control için ilk etapta, ne kadar satılıp satılmadığına bakmaksızın 10 milyon doların üstünde bir parayı avans olarak verdi.

Epic Games Store yıl sonu raporu

Epic Games’in yayınladığı bağlantıdaki sene sonu raporunda, oyuncuların 2020’de Epic Games Store için 700 milyon dolar harcadığını ve bunun 265 milyon dolarını üçüncü parti oyunların oluşturduğu söyleniyor. Üçüncü taraf geliştiricilere sağlanan 444 milyon doların üzerindeki avans, ne eyvah oysa telafi edilmeye yakın değil.

Bir ayrıntıyı daha es geçmemek lüzumlu: Epic Games’in Epic Games Store için yaptığı anlaşmalardan bazıları demin yürürlüğe girmemiş olabilir. Yani arkadaki planda henüz “para kazandırmaya başlamayan” oyunlar var. Apple’a kadar Epic Games 330 milyon dolar gibi bir miktarı “telafi edilememiş maliyet” olarak kenara koyacak.

Yapılan bütün harcamaları hesaba katarsak Epic Game Store 2021 sonuna kadar toplamda 600 milyon dolardan az olmak kaydıyla bir kayıp yaşayacak. Natürel bu tahmini bir sayı.

Peki Epic Games ve Apple niçin mahkemelik oldu? Kavganın detayları için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Epic Games vs Apple davası mahkemede sürüyor

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir