Erzurum’da 68 Çeşit Değerli Taş ve Maden Bulundu

Haberler admin 148 Okundu
sponsorlu reklam

Erzurum'da 68 Çeşit Değerli Taş ve Maden Bulundu

Erzurum Valiliği ile büyükşehir belediyesinin ortak düzenlediği projede, aralarında yalnızca ABD’nin Kolorado eyaletinde çıktığı bahis edilen Rainbow (Gökkuşağı) Taşı’nın da bulunduğu 68 adet kıymetli maden ve taş keşfedildi.

Atatürk Üniversitesi Gemoloji Bilimi öğretim üyesi Doç. Dr. Volkan Çil ile Aziziye Belediyesi Taş Eserleri Müzesi Koordinatörü Oğuzhan Türk, Erzurum’un yeraltı zenginliklerini gün ışığına çıkardı. Erzurum’un siyah kehribarı olarak aşina Oltu Taşı haricinde, toplamda 68 değişiklik yeraltı maden envanteri çıkarıldı.

Bulunan yeraltı zenginlikleri Emel Çatal lisesinde sergilenirken, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, bu cevherlerin değerlendirilmesi amacıyla bölgede fabrika kurulması için zorunlu adımları atacaklarını belirtti.

Çıkarılan madenlerin Oltu Taşı’ndan daha kıymetli olduklarına inandıklarını söyleyen Oğuzhan Türk, “Erzurum ve çevre ilçelerinde yaptığımız araştırmada paha biçilmez taşlara rastladık. Pek oysa bunların içinde yalnızca ABD’nin Colorado eyaletinde olduğu iddia edilen rainbow taşını Pasinler ilçesinde bulduk. Volkanik ve yüzde 95’i sırça olan gökkuşağı taşı genelde spa salonlarında dekor veya takı olarak kullanılmakta.” dedi.

Doç. Dr. Volkan Çil ise kıymetli taşların yanına organik boyanın ham maddesinin de bulunduğunu dile getirirken, fabrikaların kurulup bu taşların ve toprağın işlenmesi gerektiğini dile getirdi.

Kaynak : https://www.haberturk.com/colorado-da-cikan-rainbow-tasi-erzurum-da-da-bulundu-2275147

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir