Facebook Libra tanıtıldı

Dijital para Bitcoin admin 10 Okundu
sponsorlu reklam

Facebook Libra tanıtıldı

Facebook’un uzun süredir konuşulan kripto parası Libra, sonunda tanıtıldı. Sosyal dev, yeni kripto para birimini 2020’de blok zinciri tabanlı cüzdan Calibra ile birlikte Messenger ve WhatsApp’a getirecek.

Facebook’a göre “akıllı telefon kullanan hemen hemen herkese” zahmetsizce ve tez Libra gönderebileceksiniz. Yeni kripto para birimi, birer kahve almaktan toplu taşımaya her tarafta kullanılabilecek ve maliyeti düşük olacak.

Sosyal devin bugün bir blog gönderisinde duyurduğu Libra ile ilgili dedikodular, uzun süredir internette dolaşıyordu. Şifreli para biriminin ayrıntıları öyle bilinmese de, Facebook’a göre gelişmekte olan ülkelerde yaşayanlar ve en temel mali hizmetlere ulaşamayanlar, Calibra ile para biriktirebilecekler. Firmanın yakın zamandaki bir araştırmasına kadar dünyadaki yetişkinlerin az kalsın yarısının etkin bir banka hesabı bulunmuyor.

Dijital cüzdan Calibra, şu lahza bankalar ve kredi kartı sağlayıcıları göre kullanılan yöntemlere aynı düzeltme yöntemleriyle emniyet sunacak. Sistemler, dolandırıcılığa eş davranışlar için olup bitenleri izleyecek. Calibra’nın telefonunuzu kaybetmeniz ya da parolanızı unutmanız durumunda başvurabileceğiniz canlı bir desteği olacak. Facebook, hesabınızın ele geçmesi durumunda size geri ödemede bulunacağını da söylüyor.

Calibra, Facebook’un egemen bir daha aşağı şirketi olarak çalışacak ve hesap bilgilerini, finansal verileri Facebook ya da diğer üçüncü partilerle paylaşmayacak. Firmanın çoğu gizlilik fiyaskosuyla anıldığını biliyoruz ancak en azından iddiası bu yönde. Libra dijital para ve Calibra cüzdanın tam olarak ne vakit yayınlanacağı henüz açıklanmıyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir