Facebook ve MIT, Fiziksel Adresi Olmayan İnsanlara Yapay Zeka ile Yardım Edecek

Yapay zeka admin 238 Okundu
sponsorlu reklam

Facebook ve MIT, Fiziksel Adresi Olmayan İnsanlara Yapay Zeka ile Yardım Edecek

Facebook ve MIT Medya Laboratuvarı, bedensel bir adrese sahip olmayan ve bu sebeple mağduriyet yaşamış insanların sorunu çözmek için yapay zekadan faydalanacak.

Tüm dünyada 4 milyardan artı insanın maddi bir açık adrese sahip olmadığı düşünülüyor. Açık adrese sahip olmamak ise beraberinde böylece çok sorunu getiriyor. Basit bir kargo tesliminde bile sorun olan bu durum; tercih dönemlerinde oy faydalanma problemlerinden kimlik problemlerine dek böylece çok soruna sebep oluyor.

Facebook ve MITOS ise bu durumu sonladırarak, adresi olmayan herkese yapay zeka ve cihaz öğrenimi yardımıyla bir adres betimlemek üstünde çalışıyor. Konuyla ilgili olarak yakın zamanda yayınlanan bir araştırmaya göre, dünyanın dört bir yanındaki yolların yarısından fazlası, sokak geliştirici sistemlerini eksik kullanıyor. Bu durum da özellikle gelişmekte olan ülkelerde büyük problemler doğuruyor.

Yapılan çalışma ise uydu görüntülerinin makine öğrenimi ile konumlandırılıp işlenmesi üstüne kurulu ve bu sayede tanımsız konumlar belirlenerek adreslerin oluşturulması hedefleniyor. Proje demin başlangıç aşamasında fakat gelecekte benzer sorunların bu yöntemle rahatlıkla çözüleceği dşünülüyor.

Kaynak : https://www.slashgear.com/new-ai-generates-physical-addresses-for-unmapped-regions-30556555/

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir