Facebook’un “para aşkı” bitmiyor

Dijital para Bitcoin admin 9 Okundu
sponsorlu reklam

Facebook'un

Kripto para birimlerine olan alaka, The Information’ın söylediğine kadar Facebook’un kendi dijital parasını duyurması ile bir defa daha yükselişe geçebilir. Işyeri, geçtiğimiz sene PayPal yöneticisi David Marcus‘u görevlendirerek blockchain ile muhtemel olan fırsatları incelemeye başlamıştı ve bu da platformda kullanılması için kendi kripto para birimini geliştirebileceği söylentilerine yol açmıştı.

Arada geçen zaman içerisinde beklenti daha da arttı ve bir takım medya kaynakları, Facebook’un aslında de GlobalCoin adı ile kendi dijital para birimini geliştirmekte olduğunu ve bu para biriminin tüketiciler kadar WhatsApp ve Facebook Messenger aracılığı ile depolanabileceğini, kullanılabileceğini ve gerçek para ile değiştirilebileceğini iddia etti. Şaşırtıcı bir şekilde, The Information’ın haberi, firmanın bununla beraber ATM’lere benzeşen somut makineler sunarak kripto para biriminin kişisel olarak alınmasına olanak tanıyacağını da belirtmekte.

Facebook, gizlilik savunucularından ve kanun güçlerinden reklam çalışmaları yüzünden büyük bir zorlama altında bulunuyor. Bu yüzden de kendi kripto para birimini sunup nefes edinmek istemesi akılcı olabilir. Keza dijital bir para birimi, Facebook’un 2 milyar kullanıcısının Mağaza’da ödemelerini kolaylaştıracak ve hatta belki de ülkeler arası ödemelerde fiyatları azaltacak veya bedavaya dönüştürebilecek.

CEO Mark Zuckerberg, bu yıl F8 geliştirici konferansında ödemelerin işyeri için ne değin manâlı bir bölge olduğunu vurgulamıştı. Habere tarafından Facebook, kripto para biriminin yönetimi için noktalar olmaları amacıyla üçüncü parti organizasyonlar ile anlaşmalar üzerinde çalışmaya başlamış durumda. 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir