FaceID bir kez daha kırıldı

iOS admin 11 Okundu
sponsorlu reklam

FaceID bir kez daha kırıldı

Apple’ın iPhone X ile beraber tanıttığı yüz tanınma yöntemi FaceID, ilk günden bu yandan o kadar fazla kez atlatıldı. Özellikle aile üyeleri ile ikizler kadar ve farklı alanlara yönlendirilmiş yüz maskeleri kullanılarak bugüne kadar çoğu kez atlatılan bu emniyet yöntemi, bu kere de Black Hat USA 2019 Konferansı’nın konusu oldu.

Konferansta yer alan Tencent araştırmacılarından oluşan bir takım, Apple’ın yüz tanınma özelliğine sahip güvenlik yöntemi FaceID’yi büyük zahmetlere girmeden kırmayı başardı. Bunun için ihtiyaç duydukları malzemeler ise, bir gözlük, biraz bant ve “uyuyan bir birey” oldu.

FaceID’nin gözlük kullanan kullanıcılar karşı güçsüz noktalarını tespit eden araştırmacılar, bu sayede bu emniyet yöntemi atlatmanın oldukça kolaylaştığını söylüyorlar. FaceID sisteminin, kişide gözlük takılı olduğu zaman, bu alanı nispeten pas geçerek yüzün öteki bölgelerine odaklandığını ve bu şekilde kilidi kaldırdığını gösteren araştırmacılar, gözlük üzerine dikkatlice uyguladıkları bant yardımıyla kilidi atlatmayı başardılar. sırası gelmişken bu bantlı gözlüğü taktıkları telefon sahinin de uyuyor olması gerekiyor.

FaceID’yi uyuyan kişinin yüzüne tuttuğunuzda, gözleri algılamadığı için kilidi açmayan FaceID, bununla birlikte bu kullanıcının gözlük taktığını gördüğü zaman gözlerinin etrafından 3B bilgi almıyor. Araştırmacıların uyguladığı özel gözlüğü bu kişinin yüzüne taktığınızda ise, FaceID kilidi açıyor. Konferansta gösterilen bu başvuru formu her ne değin emniyet yolunun zafiyetini göstermiş olsa da, gündelik hayatta bunun yapılması epeyce kuvvet. Zira hırsızın ayrıca kişinin telefonunu çalması, ayrıca de onu uyutup yüzüne böylesi gözlük takması gerekiyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir