Foxconn, Çin’de İlk Yonga Fabrikasını Kurmaya Hazırlanıyor

Haberler admin 145 Okundu
sponsorlu reklam

Foxconn, Çin'de İlk Yonga Fabrikasını Kurmaya Hazırlanıyor

Nikkei kaynaklarına dayandırılan habere tarafından, iPhone’ların yanı sıra daha birçok teknoloji şirketi için üretim yapan Foxconn, Çin’in Zhuhai şehrinde Çin’deki ilk yonga imal tesisini açmayı planlıyor.

Nikkei kadar paylaşılan rapora göre Foxconn’un yeni çip üretim tesisi için 9 milyar $’lık bir yatırıma gereksinim olacak. Lakin gereken bütçenin büyük bir kısmı lokal Zhuhai yönetiminin sağlayacağı aidat indirimleri ve devlet yardımları yoluyla ödenecek.

Paylaşılan rapora göre bu yeni tesis ihtiyacı, ABD ve Çin arasındaki ticari anlaşmazlıkların doğal bir sonucu olarak ortaya çıktı. Foxconn, 2016 yılında satın aldığı Sharp ile Zhuhai hükümeti aralarında bir karşılıklı teşebbüs oluşturmayı planlanıyor. Sharp, daha önce de çip üretimi yapıyordu lakin 2010’da yaşadığı finansal sorunlar nedeniyle yarı iletken teknolojileri geliştirmeyi sonlandırmıştı. 

Foxconn’un çip üretimi işine girmeye istekli olduğu lakin tesislerin epeyce pahalı olmasından nedeniyle ihtiyaç duyulan kaynağı bulamadığı düşünülüyor. Konuşulan bütçeler epeyce yüksek. Örneğin, TSMC’nin 5 nm teknolojisi kullandığı tesis, 15.7 milyar dolara; 3 nm teknolojisi kullandığı tesis, 19 milyar dolara mal olmuştu. Foxconn’un yeni çip imal tesisinin 2020 yılında inşaatına başlanması bekleniyor.

Kaynak : https://www.tomshardware.com/news/foxconn,38296.html

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir