Galaxy S10 piyasada başarılı olabilecek mi?

Haberler admin 268 Okundu
sponsorlu reklam

Galaxy S10 piyasada başarılı olabilecek mi?

Samsung uzun bir süredir ilgiyle beklenen yeni S serisi modellerini geçtiğimiz gün düzenlediği etkinlikle tanıttı. Güney Koreli şirket etkinliğin açılışını Galaxy Fold ile yaptı. Samsung’un katlanabilir ekrana sahip ilk zeki telefonu olan Galaxy Fold, 2015’deri bu yana geliştirme aşamasındaydı.
Galaxy Fold daha önce sızdırılan raporlarda bulunan bilgilerde olduğu gibi 2000 dolar civarında bir etiketle satışa sunulacak. Samsung’un 1980 dolarlık bir fiyat biçtiği Fold’un ülkemizde satılıp satılmayacağı ise hemen şimdi netleşmiş yok.

Elbette 20 Şubat’ta gerçekleşen etkinliğin belli başlı merak edilen kısmı yeni Galaxy S zeki telefonlardı. Fiilen uzun bir süredir Galaxy S10 modellerine ilişkin böylece çok akış gerçekleşti. Tanıtımda gördük oysa gerçekleşen sızıntıların neredeyse hepsi doğruydu.

Dürüst almak gerekirse S10 modelleri için düzenlenen etkinlikte bizleri kafa karıştırıcı bir ayrıntı yoktu. Kuşkusuz şunu da atlamamak gerekiyor. Artık teknoloji, veri ve internet çağında yaşıyoruz. Yani sır gibi saklanıp da tüm özellikleri faaliyet esnasında ortaya meydana çıkan pek bir model değil.

Örneğin bu konuda son derece alıngan olan Apple bile bundan böyle sızıntılara engel olamıyor. Yeni çıkacak olan iPhone modellerinin tasarımı ve özellikleri aylar öncesinden ortaya çıkıyor.

Doğal olarak S10 modellerinin sızıntılardaki haliyle karşımıza çıkması bizi pozitif şaşırtmadı. Ama Samsung yeni üstteki segment modellerinin Türkiye fiyatıyla bizleri doğrusu şaşırttı.

Türkiye için özel tarife

Öncelikli olarak şunu belirtelim. 20 Şubat’taki etkinlikte Galaxy S10E 749 dolar, Galaxy S10 899 dolar ve Galaxy S10+ ise 999 dolarlık etiketle karşımıza çıktı. Bu fiyatlara baktığımız süre Apple’ın fiyatlandırmasıyla az kalsın aynı olduğunu söyleyebiliriz. Zira Apple da iPhone XR için 749 dolar, XS için 999 dolar ve XS Max için 1099 dolarlık fiyat etiketi belirlemişti.

Buraya dek herşey sıradan. Doğal olarak iki cihazın yurt dışı fiyatları benzer olduğu için Türkiye’deki fiyatların da aynı kalibrede olmasını bekliyorsunuz. Lakin değil. Çünkü Samsung Türkiye için fazla özel bir tarife uyguladı.

Yurt dışı fiyatı aynı olan XR’ın Türkiye fiyatı 7399 TL iken Samsung’un Galaxy S10E için belirlediği Türkiye fiyatı 5499 TL. Yani arada 1900 TL ayrım bulunuyor. Sadece bu şart bile Samsung’un Türkiye için nasıl bir tarife uyguladığını görmemiz için yeterli.
Bu arada yeri gelmişken Galaxy S10 ve S10+ fiyatını da belirtelim. S10 Türkiye fiyatı 6599TL iken, S10+ fiyatı ise 7499 TL olarak belli durumda. Yani iPhone XR alana dek gönül rahatlığıyla Galaxy S10+ alabilirsiniz.

Samsung bu fiyatlarla meslek yapar

Gelelim bu fiyatların ülkemizdeki yansımasına. Umulan son dönemde sürekli büyüyen akıllı telefon fiyatlarından bahsediyoruz. Bilhassa Apple’ın son açıkladığı fiyatlardan sonra çatı modeli bir akıllı telefon almanın hayal olduğuna inanmaya başlamıştık. Nitekim diğer üreticiler de Apple’ın oyununa gelerek amiral gemisi modelleri için 9000TL’ye yakın fiyatlar istek etmeye başlamışlardı.

Ama Samsung Türkiye bu oyuna gelmedi. Balon fiyat anlayışını bozan Güney Koreli şirket, Türkiye için epeyce yerinde etiketler ortaya koydu.

Kuşkusuz şunu red edemeyiz. Günümüzde bir zeki telefon için 5000TL üzeri paralar vermek çok da kolay yok. Lakin bu teknoloji için değerinde mi diye sorarsanız, evet bedel diyebiliriz. Burada iş iyice kullanıcının tercihine kalıyor. Nihayetinde şunu rahatlıkla dile getirebiliriz. Samsung’u yeni S modelleri için belirlediği bu fiyatlar üzerinden eleştirmek, pek de dürüst olmaz.

 

 

Gomis bu defa korkuttu

Hızla kilo verdiriyor

Ağızdaki en büyük tehlike!

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir