Google Assistant artık daha iyi

Yapay zeka admin 502 Okundu
sponsorlu reklam

Google Assistant artık daha iyi

Google Assistant veya Google uygulamasını dinlediğiniz şarkının ismini öğrenmek için kullanıyorsanız, Google’ın bu konuda bir müjdesi var. Google’a göre bundan sonraki şarkı tanıma işlemleri daha hızlı ve isabetli olacak.

Ücretsiz hosting: Bir aylık ücretsiz hosting fırsatını yakalayın!

Google kadar Google AI Blog üstünde paylaşılan bir yazıya kadar, bulut tabanlı yapay akıl yapılarındaki gelişmeler bir uçtan bir uca Google artık sesleri daha iyi tanıyabilecek. Bu sayede Google Assistant aracılığı ile bir mekanda çalan müziği ifade etmek istediğinizde tanınma işlemi fazla daha çabuk bir şekilde ve daha isabetli olarak yapılacak.

Google, bu teknolojiyi “Sound Search” (Ses Arama) olarak isimlendiriyor ve sistemi içeren bulut teknolojisinin arkasındaki sunucular artık 4 kat daha büyük nöral ağ sistemleri üzerinde çalışıyor. Bu sayede iki kat daha sık ses verisi göndebilecek olan akıllı telefonların isabetli bir eşleşme alma ihtimali de artıyor.

Google’ın açıklamalarına kadar, Ses Arama teknolojisi bundan böyle popüler bir şarkı ya da daha spesifik bir parçanın çalınması durumlarına tarafından kendisini ayarlayarak katalog içerisindeki aramalarını şekillendiriyor. Bu sayede daha eksik bilinen parçaların da popüler şarkılar gibi kısa bir arama süresi içerisinde bulunması olası oluyor.

Google ise bu gelişmelerin daha gelişmiş cihaz öğrenmesi algoritmalarına ve bu sayede işletilen “şarkı parmak izi” verilerine borçlu olunduğunu ifade ediyor. Bu teknolojiler, yakın gelecekte daha da seri sonuç tahsis etmek için geliştirilecek.

Google, Pixel 2 ile birlikte otomatik olarak bir mekanda çalınan müziği açıklama özelliği olan “Şu Anda Çalıyor”u devreye sokmuştu. Bu sayede Google Pixel 2 cihazları, kullanıcılarının bir bilgi girişine gereklilik duymadan çevrede çalınan müzikleri kilit ekranında gösterebiliyordu. Sound Search üzerindeki gelişmeler, bu özelliği de geliştirecek. Bundan Böyle daha geniş bir katalog içerisinden şarkı parmak izi ayırt edilmesi gerekeceği için de mümkün yanlış eşleştirmeleri alıkoymak durum.

Bunun yanına sistemin başındaki Google AI ekibi, sistemin çok iyi olmadığının farkında olduklarını belirtiyor. Ekibin açıklamalarına göre, çok curcunalı ortamlarda yapılan tanıma işlemleri ya da tanımlanmak istenen şarkının eksik ses seviyesinde olması durumu, isabetli bir eşleştirme ihtimalini azaltıyor.

Önceki HaberOpera Touch Android’den Daha Sonra iOS İçin Çıkacak  

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir