Google, Balinaların Çıkardığı Sesleri Dinlemek İçin Bir Yapay Zeka Geliştirdi

Yapay zeka admin 209 Okundu
sponsorlu reklam

Google, Balinaların Çıkardığı Sesleri Dinlemek İçin Bir Yapay Zeka Geliştirdi

Amerikan Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi (NOAA) ile iki taraflı bir çalışma yürüten Google, okyanustan elde edilen sesleri dinleyerek balinaların nerede bulunduklarını ve göçlerini inceleyecek bir suni akıl ilerletti.

Şirketler, yatırımcı sürüklemek ve halkın gözüne girmek için yalnızca ‘iyi’ ürünler piyasaya sürmekle yetinmeyip hem çeşitli sosyal sorumluluk projeleriyle de ‘büyüklüklerinin’ farkında olduklarını gösterirler. Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Google, ‘AI for Social Good’ programı ile sahip olduğu yapay akıl teknolojilerini, sosyal yükümlülük projeleri için kullanıyor.

Küresel iklim değişikliğinin insanlığı nasıl etkilediğini ve önümüzdeki yıllarda nasıl etkileyeceğini biliyoruz. Ama okyanuslar gibi milyarlarca canlıya konut sahipliği yapan habitatların küresel iklim değişikliğinden ne denli etkileneceğini yalnızca tahmin edebiliyoruz. Bildiğimiz konulardan biri de dünyanın en büyük canlıları olan balinaların nesli tükenmekte olan canlılar arasında bulunmaları.

Resmi blog sitesindeki ‘AI for Social Good’ sayfasında, ‘’Nesli tükenmekte olan balinaları daha iyi bir şekilde koruyabilmek için nerede olduklarını bilmeliyiz.’’ diyen Google, makine öğrenimi ve suni zeka teknolojisini, Pasifik Okyanusu’ndaki balinaların yerlerini, sayılarını ve göçlerini takip etmek için kullanmaya başladı.

‘Vahşi hayat koruması’ adlı proje kapsamında Google, Pasifik Okyanusu’nda yer alan hidrofonlar ile kaydedilen 100 bin saatlik balina ses kayıtlarını cihaz öğrenimi aracılığı ile suni zekaya öğretti. Böylece suni zekanın hidrofonlardan gelen seslerin balinalara ait olup olmadığını anlaması sağlandı. Yapay zeka, %90’lık bir galibiyet oranı ile seslerin balinalara ait olduğunu doğrulama etti.

%10’luk hata payının az olduğu söylenemez oysa makine öğrenimi zamanla bu kusur payını asgari seviyeye indirecektir. Keza seslerin araştırma görevlileri yerine suni zeka kadar incelenmesi ve analiz edilmesi, doğayı korumaya çalışan bilim insanlarına fazla önemli bir iş gücü tasarrufu sağlayacak. Diğer Taraftan suni akıl, dinlediği seslerin özelliklerini spektrogramlar ile araştırmacılara sunabiliyor.

Kaynak : https://techcrunch.com/2018/10/29/google-ai-listens-to-15-years-of-sea-bottom-recordings-for-hidden-whale-songs/

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir