Google Stadia nedir?

Haberler admin 170 Okundu
sponsorlu reklam

Google Stadia nedir?

Hatırlarsanız Google, 2018 yılında #ProjectStream teknolojisiyle oyunların Chrome tarayıcısı üzerinden stream edilip oynanabilirliğini test etmiş, bu sürece dahil olan oyuncular da testlerin gayet iyi gerçekleştiğini dile getirmişti. Düşünsenize, banal bir laptop’unuz var, Chrome tarayıcıyı açıyor ve arkasından Ubisoft’un Assassin’s Creed Odyssey oyununu oynuyorsunuz. Hiçbir gecikme yaşanmadan, bir de 1080p ve 60 FPS değerlerinde. İşte hemen de bu testlerin gerisinde başlıca ürüne geldi sıra. Yani Stadia’ya.

Yeniden hatırlarsanız Google, kısa zaman önce Jade Raymond’u işe almıştı. Bilhassa Assassin’s Creed serisinden tanıdığımız Raymond, Google’ın yeni şirketi Stadia Games and Entertainment’ın başındaki en yetkili birey. Dolayısıyla hem platforma özel oyunlar üstüne çalışılacak ayrıca de 3. parti stüdyolarla işbirlikleri yapılarak en iyi deneyimlerin ortaya çıkarılmasına uğraşılacak.

Stadia, oyunları seven herkesi bir araya getiren en zinde platform olmayı hedefliyor

Bir düşünün, şu an oyun oynamak için öyle çok farklı platform var. Konut konsollarından bilgisayarlara, akıllı telefonlara dek böylece çok bambaşka platform. Stadia ise herkesi bir araya getirme düşüncesinde, “tek bir büyük oyun topluluğu” olarak.

Oyun indirmek değil, oyun yüklemek de yok. Sadece tıkla ve oyuna başla

Bunlar natürel ama Google’ın ifadeleri. Geleneksel yöntemlere yakında veda edeceğiz gibi görünüyor. Zira Stadia’da bir oyun oynamak istediğinizde yükleme gibi şeyler olmayacak. Sadece oyun simgesine tıklayacak ve saniyeler içinde oyunun içinde olacaksınız. Diyelim ama YouTube’da bir oyun tanıtım videosu izliyorsunuz. Videoda bundan başka “oyna” ibaresi olacak ve videoyu izledikten sonra direkt oyuna geçiş yapabileceksiniz.

Natürel Google’ın sesli tezgâhtar teknolojisi, Chrome tarayıcısı, bulut servisi, Play Store mağazası ve YouTube gibi servisleri de sahada olup her konuda yardımınıza koşacak.

Oyunda bir bölümde mi takıldınız? Artık dakikalarca çözüm videoları aramanıza gerek kalmayacak

Yetkililer, sunum sırasında bu konuyla ilgili bir Tomb Raider demosu gösterdi. Diyelim ki Tomb Raider’da bir bölümde takıldınız ve çözümü bulamıyorsunuz. Çözümü öğrenmek için oyundan çıkıp, YouTube’a girip dakikalarca arama yapıp video video gezmenize lüzum kalmayacak. Çünkü oyun sırasında Google Asistan’a komutlar verebileceksiniz ve o da ayrıca bölümü hem de sorularınızı algılayarak dürüst çözümleri size sunabilecek.

Zaten var olan cihazlarınızla oynayacaksınız. Yeni donanımlara ihtiyacınız yok, lakin gerçi en iyi deneyim için Stadia Controller da tanıtıldı.

Google Stadia’nın en hoş taraflarından bir tanesini yeni bir donanıma ihtiyaç duymadan her oyunu yüksek grafik kalitesi ve akıcılıkta oynayabilecek olmanız. Diyelim ki eski PC’nizde Doom oynuyorsunuz. PC’yi kapatıp aynı hesabınız aktifken bu kez akıllı telefonunuzdan oyuna kaldığınız yerden devam edebileceksiniz. Telefonunuzun pili mi bitti? Öyleyse televizyonunuzdan da devam edebilirsiniz. Bundan Başka, 4K çözünürlük ve HDR manzara kalitesinden laf ediliyor.
Natürel Google, en iyi deneyim için Stadia Controller’dan laf ediyor. Tasarımı bir Xbox One gamepad’ini andırmıyor değil. Bu kablosuz gamepad’in üzerinde bulunan tuşlardan iki parça başına dikkat çekiliyor. Bu tuşlardan bir tanesiyle hemencecik oynadığınız oyunun videolarını paylaşabilecekken, diğeriyle de Google Asistan’ı aktif hale getirerek oyunlar hakkında yardımlar alabileceksiniz.

Crowd Play, Cross Platform ve daha öyle çok şey…

Crowd Play ile isterseniz canlı oyun yayınlarına izleyici sıfatıyla konuk olabilecek, isterseniz de oynanan oyuna hemen dahil olabileceksiniz.
Cross Platform özelliği ise, bildiğiniz gibi takviye veren oyunları öbür platformlarda olsanız bile birlikte oynayabilmeniz çağırmak. Google bunu da arzetmek istiyor.

Google ve YouTube, oyuncular ve oyun yayıncılarının yıllardır ne değin alaka çektiğini biliyordu

Böylece ya, oyunlarla ilgili yazılmış içerikler eskisi değin popüler değil. Anında her konuda olduğu gibi oyunlarda da video içerikler çok popüler ve tahmin edeceğiniz üzere en geniş video kütüphanesi olarak da YouTube var. Hal böyle olunca Google’dan böyle bir hamlenin gelmesi sürpriz olmadı.
Verilen bilgilere kadar dünyada 2 milyarın üzerinde oyuncu var ve her gün yüz milyonlarca birey, YouTube’ta oyun videoları izliyor. Acayip bir detay da, oyun videoları izleyenler ile oyun oynayanlar aralarında dinç bir bağ değil. İşte Google, YouTube içerik üreticilerinin ve oyun geliştiricilerinin de yardımıyla bu bağı takviye etmek istiyor.

id Software ve Ubisoft da dahil pek çok firmayla çalışılıyor

Etkinlikte sunum yapanlar arasında id Software’dan Marty Stratton da vardı. Stratton, yeni Doom Eternal’in Stadia’da 4K 60 FPS olarak çalıştığını belirtti ve hatta hazırladıkları demo deneyim alanında oyunun oynanabileceğini de ekledi.

Bunların yanında, sektörün en çok seçim edilen oyun motorları Unreal ve Unity de Stadia’ya bütün yardım veriyor. Ilave olarak, en dinç fizik motoru Havok da yeniden platformun takviye sunduğu teknolojiler arasında.

2019’da çıkacak olan Stadia, PlayStation 4 Pro ve Xbox One X’in toplamından bile daha kuvvetli

Google Stadia için AMD, özel bir GPU hazırladı. PS4 Pro’da 4.2 teraflops, Xbox One X’te de 6 teraflops güç mevcutken, Stadia’da ise 10.7 teraflops kuvvet var. Yani iki konsolun toplamından da daha fazla. Linux işletim sistemi üzerine inşa edilen bu platform, Vulkan desteği de sunuyor.

Stadia, Google’ın veri merkezi üzerinden tüm dünyaya açılacak. Bu bilgi merkezinin ne kadar enerjik olduğunu hayal etmek güç. Tabiiinternet temas hızımızın gitgide artarak ağırlık kazandığını söylemeye de lüzum yoktur nasıl olursa olsun.

Google, Stadia’yı 2019’da Amerika, Birleşmiş Krallık, Kanada ve Avrupa’da kullanıma açacak. Ilk etapta 4K 60 FPS HDR görüş kalitesi ve Surround ses kalitesiyle oyunlar sunacak. İleriye dönük planlar çerçevesinde ise, 8K ve 120FPS’nin üzerinde bakış ve performans kalitesinden laf ediliyor.

Arda Turan: Nehir iyidir

Bu meslek uygun izin 3 ay!

Victoria’s Secret’ın yeni meleği

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir