Görme engelliler artık görebilecek

Bilim admin 262 Okundu
sponsorlu reklam

Görme engelliler artık görebilecek

HUAWEI, görme engelli insanların yapay zekanın gücünü kullanarak konuştukları insanların yüzlerindeki duyguları “görmelerini” ya da hissetmelerini sağlayan bir başvuru ilerletti. “Facing Emotions” adı bahşedilen uygulama, yedi evrensel insani duyguyu yedi benzersiz sese çevirmek için HUAWEI Mate 20 Pro’nun zinde kamerasını ve suni akıl gücünü kullanıyor. Bu sayede görme engelli kişilerin başkalarıyla irtibat kurarken daha zengin bir tecrübe ve anlayışa sahip olmasını muhtemel kılıyor.

İpucu: İnternet’te iz bırakmadan nasıl dolaşılır?

Yapay Zeka (AI) destekli bir uygulama

“Facing Emotions”, suni zeka teknolojisinin sınırlarının zorlanması ile elde edildi. Yüz ifadeleri ve duygular çözümleme edildikten sonra bunları sese dönüştürmek için yapay zeka desteğiyle yeni bir programlama dili yaratıldı. Arka kameraları kullanan dilekçe, görme engelli insanın konuştuğu kişinin yüzünü tarıyor ve göz, burun, kaş, ağız gibi yüz unsurlarının birbirlerine kadar pozisyonlarını tanımlıyor. Suni Akıl sonradan tanımlanan duyguyu telefonda duyulan tanımlı bir sese dönüştürerek görme engelli kişinin taktığı kulaklığa iletiyor. Tüm bunlar gerçek zamanlı ve çevrimdışı modda gerçekleşiyor.

Projenin geliştirilme amacı, görme engellilerin hakiki dünyada deneyimlediği bir soruna teknoloji yardımıyla çözüm bulmaktı. İnsanları ve teknolojiyi bir araya getiren “Facing Emotions” uygulaması, görme engelli bireyler ve hayır kurumlarının desteği ile geliştirildi. Ve proje, Mate 20 Pro’nun sahip olduğu güçlü işlemci ve yapay zeka bir uçtan bir uca hayata geçti.

Duygudan alınan ilham

Bu sürecin kayda değer bir bileşeni seslerin kendisiydi. Görünmez Sergi gibi kayda değer sanat projelerine imza atmış olan görme engelli besteci Tomasz Bilecki kadar yedi duygudan her birini sunmak için yaratılacak sesler; kullanıcı ve çevreleri için kısa, özlü, kolay olmalıydı. Bilecki’nin sesin doğasına dair kendine özgü bakış açısı doğru başvuru, duyguları diğer görme engelli insanlara aktarabildi. Ses örnekleri sonradan görme engelli danışmanlardan oluşan takım kadar test edilerek final haline getirildi. Ses tasarımcısı Tomasz Bilecki, “Meydana Getirmek istediğim sesler, her bir duyguya özgü olmalı ve kullanıcıları konuşmalarından uzaklaştırmamalıydı.

Uygulama geliştirme sürecinde, görme engelli insanların ideal olarak eller serbest bir aygıt çözümünü sevecekleri öğrenildi, bu nedenle mesela bir baston yakalamak için elleriyle kolay erişim sağlayabiliyorlardı. Kampanya dahilinde, Ödüllü Tasarımcı Janek Kochanski, görme engelli insanların uygulamayı ve genelde telefonlarını kullanmasını kolaylaştıran Mate 20 Pro için özel bir telefon bağnaz ilerletti. Janek Kochanski, “Benim için, bir tasarımcı olarak, işlev her şeyden önce gelir ve biçim çoğunlukla işlevden kaynaklanır. başlangıçta, dilekçe gereksinimleri yerine getirilmelidir, ama o zaman estetik ve görsel değerler karşılanabilir. Huawei Mate 20 Pro, fazla modern ve şık, bu yüzden telefon tutucusu da pek olmalıydı” diyor.

Facing Emotions uygulamasının insanların yaşamlarında ne kadar fark yaratabileceğini uygulamak için kısa bir belgeli film hazırlandı. Türkiye’den Mustafa, İsveç’ten Mirjana ve Polonya’dan Robert’ın hikayelerinin anlatıldığı film, üç görme engelli insanın hayatından kesitler sunuyor. Hikayeleri ve tepkileri harika derecede motive ediciydi ve bu kuvvetli kısa film, uzun zaman baştan başa izleyicileri etkisi altında bırakacak temalara değiniyor.

Önceki HaberXbox Scarlet Cloud’dan yeni CPU sızıntısı! Sonraki HaberLG’nin Katlanabilir Telefonu Ne Vakit Gelecek?

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir