Grafen nedir, ne işe yarar ve nerelerde kullanılır?

Haberler admin 11 Okundu
sponsorlu reklam

Grafen nedir, ne işe yarar ve nerelerde kullanılır?

Grafen teknolojik ürünlerde kullanımı giderek artmasıyla ön plana çıkmaya devam ediyor. Geleceğin petrol ve doğalgazdan ziyade elektriğin üstüne kurulacağı göz önüne alınırsa grafen teknolojisinde ilerleyen kurumlar kayda değer avantajlar elde edecek.

GRAFEN NEDİR?

Grafen, karbon atomunun bal peteği örgülü yapılarından bir tanesine verilen isimdir. Periyodik tablodaki en garip elementlerden biri Karbon atomudur. Karbonun grafit (kurşun kalem, katı yağlayıcılar vb.) ve elmas gibi gündelik hayattan tanıdık allotroplarının yanına nanotüp ve fulleren gibi yeni sentezlenen formları da mevcuttur. Özellikle karbon nanotüpler ve C60 (fulleren) molekülleri ilk sentezlendikleri yıllardan günümüze dek katı hal fiziğini son derece etkin araştırma alanları arasına girmiştir. Bal peteği kristal yapısında, sp2 melezleşmesi yapan; grafitin, nanotübün ve C60’ın esas yapıtaşı olan grafen ise fakat 2004 yılında sentezlenebilmiştir. İngilizce’de “Graphite” ve “ene” kelimelerinden türetilen “graphene” terimi türkçede grafen olarak karşılık bulmuştur. 2010 Nobel Fizik Ödülü, “iki-boyutlu grafen malzemesine ilişkin çığır açan deneyleri için” Andre Geim ve Konstantin Novoselov’a verilmiştir.

Bu sorunun cevabını vermeden önce azıcık grafenden bahsedelim. Şimdiye değin ismini öyle artı duymadığımız grafen en kolay tabirle karbon atomlarının iki boyutlu baş peteği düzenidir. Evrende rastladığımız öyle çok malzemenin az kalsın tümü 3 boyutlu olduğu için grafen yapı itibariyle de önemli bir konumdadır. Hatta grafenin keşfi bile Rus bilim insanları Andre Geim ve Konstantin Novoselov’a 2010 Nobel Fizik Ödülü’nü kazandırmıştı.

GRAFENİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR, NE İŞE FAYDA?

Grafenin en kayda değer özelliği elektriği fazla çabuk bir şekilde iletmesidir. Günümüzde elektronik devrelerde kullanılan ve elektriği çok iyi ilettiği bilinen bakırdan bile kat ve kat daha çabuk bir yapıdadır. İşin acayip yani ise grafenin karbon temelli bir ametal olması. Bu da metal olmadan elektriğin iletilmesi laf konusunda grafenin önemini artırmaktadır.

Grafenin tek özelliği elektriği iyi iletmesi değildir. Transparan, kuvvetli ve elastik bir yapıda olan grafen minyatürize edilmiş elektronik malzemeleri üretmek için de kullanılabilir. Bu sayede ileride kolumuzdaki akıllı saatlerin zeka günümüz süper bilgisayarları kadar zinde olması muhtemeldir.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir