Grönland’daki Buzul Erimesi, Tehlikeli Boyutlara Ulaşmaya Başladı

Bilim admin 150 Okundu
sponsorlu reklam

Grönland’daki Buzul Erimesi, Tehlikeli Boyutlara Ulaşmaya Başladı

Grönland’daki buz tabakasındaki erime, deniz seviyesindeki yükselmeyi güvenli olmayan şekilde arttırabilecek noktaya erişmiş durumda.

Grönland’daki buzulların erimesi, güvenli olmayan seviyeye ulaşmış olabilir. Gönder çemberindeki sıcaklık artışı, gezegenin geri kalanında yaşanan sıcaklık artışının neredeyse iki katı seviyede. Grönland’ın büyük kısmı da bu çemberin içinde yer alıyor.

Son dönemde küresel ısınmanın etkisini ortaya koyan öyle çok rapor ve araştırma var. Bir hafta önce yayımlanan bir çalışma, Antarktika’daki buz kütlesi kaybının deniz seviyesindeki artışa, evvelden varsayım edilenden daha pozitif etkisi olduğunu ortaya koymuştu.

Bir diğer araştırma ise okyanusların varsayım edilenden çok daha süratli ısındığını ortaya koymuştu. Isınan okyanuslar deniz seviyesinin yükselmesinde rol oynuyor çünkü su ısındıkça genleşiyor.

Araştırmacılar, bu araştırmaların karbon salınımına aleyhinde mücadelenin öneminin altını çizdiğini söylüyor. Yükselen deniz seviyesi, küresel ısınmanın en açık örnekleri aralarında yer alıyor. Bu sorunun sebebi ise hem ısınan suların genleşmesi hem de eriyen buzullardan gelen suyun okyanuslara karışması olarak gösteriliyor. Şu andaki tahminlere tarafından gezegen iki derece daha ısınırsa, su seviyesi 60 santimetreden pozitif yükselecek ve 32 milyon ila 80 milyon aralarında insan kıyıları saran su baskını felaketleriyle boğuşmak zorunda kalacak.

Şimdiye kadar yapılan incelemeler, Grönland’ın güneydoğu ve kuzeydoğu bölgelerine odaklanmıştı. Yeni araştırmada ise araştırmacılar, şimdiye değin buz kaybının merkezi olarak görülmeyen güneybatı Grönland’ı inceledi.

Araştırmacıların vardığı sonuca kadar, iki on yıllık sürede bu alan deniz seviyesindeki artışın asıl sebepleri arasında yer alacak.

Araştırma Proceedings of the National Academy of Sciences’da yayımlandı. Araştırmadaki en önemli noktalardan birisi, Grönland’daki erimenin incelenmesinde ortaya çıktı. 2013 yılında Kuzey Atlantik Salınımı’nın artı olduğu ve soğumayı desteklediği dönemde buz kütlesi artmadı, sadece erime geçici olarak durdu. Bu da artık bir kırılma noktasının geldiğini ve bu noktadan sonra dürüst adım atılmazsa ısınmanın önünün alınamayacağını gösteriyor.

Kaynak : https://www.nytimes.com/2019/01/21/climate/greenland-ice.html

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir