Güneş Enerjisini 18 Yıla Kadar Depolayabilecek Bir Sıvı Yakıt Formu Oluşturuldu

Bilim admin 171 Okundu
sponsorlu reklam

Güneş Enerjisini 18 Yıla Kadar Depolayabilecek Bir Sıvı Yakıt Formu Oluşturuldu

Güneş enerjisi, gelecek için umut taahhüt eden bir usul olarak, son yıllarda üstüne büyük araştırmalar gerçekleştirilen bir kaynak. Daha temiz bir dünya için alternatif bir enerji üretimi olarak kullanılan yöntemin, bazı eksileri bulunuyor. Bilim insanları, yaptıkları son çalışma ile bu sorunlardan en büyüğüne çözüm getirmeyi başardılar.

Dünya üzerinde bulunan doğal kaynakların hızla tükeniyor olması, öteki bir yanlamasına enerji edinmek için kullanılan bir takım yöntemlerin doğaya zarar vermesi gibi nedenlerden nedeniyle, son yıllarda güneş enerjisi üzerine büyük çalışmalar yapılmaya başlandı. Çağın dahisi olarak adlandırılan Elon Musk dahil çoğu başarılı meslek adamı, güneş enerjisi üstüne büyük yatırımlar gerçekleştiriyorlar. Güneş enerjisi, geleceğin en büyük kurtarıcısı olarak gösterilse de bugüne dek çok büyük bir dezavantaja sahipti: Depolanma problemi. 

Güneş enerjisini elde etmek, basit ve çok maliyetli olmayan bir usul fakat elde edilen enerjiyi depolayabilmek oldukça kuvvet. İsveç’te bu konu üstüne araştırmalar yapan bilim insanlarından oluşan bir ekip, sonunda bu soruna çözüm geliştirmeyi başardılar. Bilim insanları, araştırmalarını gerçekleştirirken, enerjiyi depolayabilme özelliğine sahip yeni bir istikrarsız meydana getirdiler.  

Araştırma ekibi, oluşan sıvıyı gerçekte biçim değiştiren bir molekül olarak tanımladı. Karbon, hidrojen ve nitrojen’den oluşan bir maddenin üstünde deney yaparken, maddenin atomları aralarında umulmadık bir değişim olduğunu gözlemleyen ekip, oluşan sıvının sıkılaşan atomları baştan sona enerjiyi tutabileceğini fark etti. Isomer adını verdikleri bu akıcı, güneş ışığına maruz kaldığında, güçlü kimyasal bağları bir uçtan bir uca, bütün enerjiyi içinde tutabiliyor.  

Elde ettikleri yeni maddenin, güneş enerjisini uzun zaman depolayıp depolayamayacağını merak eden bilim insanları, bir yıl boyunca süren testler gerçekleştirdiler. Isomer, enerjiyi fazla eksik bir kayıpla depolamayı başarırken, gereklilik duyulduğu anda zıt operasyon uygulanarak, enerjiyi her yerde açığa çıkarabiliyor. Yapılan bu buluş, gelecek için büyük yük arz ediyor. Şu an için, madde hatasız işliyor olsa da bunu bir sistem haline getirerek, ticarileştirmenin en düşük 10 seneyi bulabileceğini ileten bilim insanları, konu üzerine çalışılması gereken çok nokta olduğunu da sözlerine eklediler.

Kaynak : https://www.sciencealert.com/scientists-create-liquid-fuel-that-can-store-the-sun-s-energy-for-up-to-18-years

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir