Hindistan’dan küresel e-ticaret devlerini köşeye sıkıştıracak yasa

Haberler admin 143 Okundu
sponsorlu reklam

Hindistan’dan küresel e-ticaret devlerini köşeye sıkıştıracak yasa

Hindistan, ülkede etkinlik gösteren yabancı e-ticaret şirketleri ile ilgili kısıtlamaları sıkılaştırıyor. Hindistan hükümetinin konu üstüne aldığı kararlar ülkede bir dizi yatırım yaparak etkinlik bildiren Amazon ve rakibi Walmart da dahil edinmek üzere birçok yabancı şirkete zor anlar yaşatabilir.

Hindistan, 1.3 milyardan pozitif nüfusu ile e-ticarette küresel devlerin odak noktası. Pazarın büyüklüğü değin, ilginin diğer bir nedeni ise şirketlerin ülkedeki yasal boşluklarından faydalanabilmeleri. Buna göre, yabancı sermayeli şirketler lokal meslek ortakları bularak dijital kanallardan faaliyet gösterebiliyor ve bu lokal şirketler üzerinden kendi ve başka ülkelere ait ürünleri  ülkede satabiliyorlar.

Fakat yeni yasa ile birlikte ülkedeki tanıdık olmayan e-ticaret şirketlerini engebeli bir süreç bekliyor. Hindistan Ticaret ve Sanayi Bakanlığı, 2019’dan itibaren yürürlüğe girmesi  şirketlerin ürünlerini satmak için bulduğu bu boşluğu kapatacaklarını söyledi. Buna göre 1 Şubat’ta yürürlüğe girecek olan  yeni yasalar, tanıdık olmayan şirketlerin lokal satıcılarla özel anlaşmalar yapmalarını engelleyecek.

Dev yatırımlar yapıldı

Hindistan’da böyle bir karar alınırken, akıllara kuşkusuz küresel e-ticaret devlerinin ülkede yaptığı yatırımlar geliyor. Geçtiğimiz mayıs ayında Hindistan’ın en büyük e-ticaret şirketi Flipkart’ın yetişkinlik hissesini bölge Walmart, pazarda kendisine lokal bir meslek ortağı edinmişti. 16 milyar dolara hisselerin birçoğunu satın alan Amerikalı perakende devi bunu rakibi Amazon’a karşı bir rekabet avantajı için yapmıştı.

Bir başka e-ticaret devi olan Alibaba’nın da Walmart ve Amazon’a meydan okumak için bölgede 5 milyar dolarlık bir e-ticaret yatırımı yapmaya coşkulu olduğu haberleri geçtiğimiz aylarda paylaşılmıştı. Alibaba’nın bu yatırımı Hindistanlı perakende devi Reliance Retail‘in hisselerinin yarısını satın alması ile gerçekleştirmesi bekleniyordu.

öte taraftan Amazon, Çinli cep telefonu üreticisi OnePlus ile özel bir anlaşma yapmıştı. Anlaşmaya tarafından bir üçüncü parti dağıtıcı olarak markanın cep telefonlarını dijital kanallar üzerinden Hindistan’daki alıcı ile buluşturuyordu.

Yeni yasa Hindistan’lı şirketleri korumak için atılan bir adım. Hükümetin attığı bu adıma ise küresel e-ticaret devlerinin nasıl bir önlen alacağı ise şimdiden merak konusu. Konu üstüne  gelişmeler geldikçe aktarmaya devam edeceğiz.

Amazon E-Ticaret Hindistan walmart

Favorilere Ekle

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir