Huawei’den İddialı Tanıtım: “Kunpeng 920, Sektördeki En Hızlı İşlemci”

Donanım admin 239 Okundu
sponsorlu reklam

Huawei’den İddialı Tanıtım: “Kunpeng 920, Sektördeki En Hızlı İşlemci”

Çinli teknoloji üreticisi Huawei, sektördeki en çabuk Arm-tabanlı işlemci olduğunu bahis ettiği Kunpeng 920’yi tanıttı.

Huawei yalnızca cep telefonu üreten bir firma değil. Çin’in en büyük teknoloji üreticilerinden birisi olan işyeri, pek çok ayrı alanda çalışmalarını devam ettiriyor. Bunlardan birisi de işlemci üretimi.

Firmanın Arm tabanlı işlemcisi Kunpeng 920, data işleme ve düzensiz depolama gibi alanlarda kullanılmak üzere özel olarak üretildi. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı ve Baş Pazarlama Stratejileri Yöneticisi, Shenzen’de yaptığı basın toplantısında Huawei’nin müşterilerine layık yaratabilmek için data işlem alanına sürekli yatırım yaptığını söyledi. O’na tarafından ileride bilgi operasyon gitgide genişleyecek ve gelecekte pazar sürekli olarak büyüyecek. Xu, Arm ekosisteminin büyümesi ve çeşitliliğe sahip bir bilişim ortamı oluşması için küresel partnerleriyle beraber çalışacaklarını söylüyor.

Kunpeng 920, yakın zamanda piyasaya meydana çıkan HiSilicon Kirin 980 gibi 7nm üzerine inşa edilmiş bir işlemci. Performans kazancının büyük kısmı işlemcinin en uygun ayla getirilmiş dal tahminleme algoritmasından ve artırılmış OP birimi sayısından geliyor. Ayrıca çipte geliştirilmiş bir us daha aşağı sistem mimarisi kullanıldı. Arm işlemcinin 64 çekirdeği ise 2.6 GHz’e getirildikten sonra 8 kanallı DDR4 RAM’ler ile eşleştirildi.

SPECint adlı 12 programdan oluşan benchmark testinin sonuçlarına göre cihaz, sektördeki diğer rakiplerinden fazla daha hızlı ve 930 üzerinden 920 puan almayı başardı. Hem enerji tüketimi de rakiplerine kıyasla %30 alt seviyede.

Pazar günü yapılan sunumda hem Huawei’nin yeni amiral gemisi sunucuları olan TaiShan da tanıtıldı. Kunpeng 920 kullanan bu cihazlar yüksek performans, yüksek verimlilik ve yüzde 20’ye kadar performans artışı sağlayabilecek bilişim çizelgesi oluşturma becerisine sahip.

Üç yeni TaiShin modeli de 2019’da piyasada olacak.

Kaynak : https://venturebeat.com/2019/01/06/huawei-claims-its-kunpeng-920-arm-based-risc-processor-is-the-industrys-fastest/

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir