Hubble Teleskobu’nun Annesi Nancy Grace Roman, 93 Yaşında Hayata Gözlerini Yumdu

Haberler admin 131 Okundu
sponsorlu reklam

Hubble Teleskobu'nun Annesi Nancy Grace Roman, 93 Yaşında Hayata Gözlerini Yumdu

Havacılık ve uzay tarihinin en kayda değer isimlerinden biri olan Nancy Grace Roman, hastalığı sebebiyle 93 yaşında vefat etti. Bir çok manâlı uzay çalışmasına imza atan Roman, Hubble teleskobunun geliştirilmesinde en büyük paya sahip kişilerden biriydi.

Geçtiğimiz günlerde uzay çalışmalarında yaptığı çalışmalarıyla, adını tarihe yazdıran bir bilim insanını kaybettik. Uluslararası Havacılık ve Uzay Ajansı NASA’da yönetici pozisyonunda çalışan birincil bayan olan Nancy Grace Roman, hem bilim dünyası hem de bu alanda yer almak isteyen kadınlar için çok kayda değer bir bilim insanıydı.

Astronomi alanında doktorasını yaptıktan daha sonra NASA’da kariyerine başlayan Roman, bütün 20 sene baştan başa uzay araştırmalarının yapıldığı NASA merkezinde devir aldı. NASA’nın göz bebeği uzay keşiflerinde çığır açan, kozmik araştırmalar ekibine katıldı. NASA ve Dünya’mız için büyük önem içeren Hubble teleskobunun temelleri bu araştırmalar ışığında atıldı. Birçok büyük keşfin yapılmasına yardımcı olan, uzayın sırlarını keşfetmemizdeki büyük etken olan Hubble teleskobunun geliştirilmesinde en çok emeği geçen insanlardan biri oldu. Roman, böylece Hubble teleskobunun annesi olarak bilim dünyasında tanınırken, kendisine ithaf edilen bir de Lego seti tasarlandı.

Yapmış olduğu çalışmalarla tarihe adını altın harflerle yazdıran bilim insanı, yalnızca uzay keşfi alanında yok, kadınlar için yaptığı incelemeler ile de defalarca rol model oldu. O yıllarda kadınların özellikle idareci pozisyonlarında çok yer alamaması ve bu alanda yer alan bayan sayısının azlığı konularını gündeme getirdi. Uzay çalışmalarında yer elde etmek isteyen kadınlara her zaman büyük takviye sağladı ve gerekli fonların aktarılmasına da yardımcı oldu. Dünya’mızın evrene açılan gözü olan Hubble Uzay Teleskobu’nun yakaladığı ışıklar gibi, ışıklar içinde uyumasını temenni ediyoruz.

Kaynak : https://gizmodo.com/mother-of-hubble-nancy-grace-roman-dies-beygir-93-1831382159

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir