Hyundai Sonata’nın etkileyici otonom sürüş performansına şahit olun Video

Otomobil admin 30 Okundu
sponsorlu reklam

Hyundai Sonata’nın etkileyici otonom sürüş performansına şahit olun Video

Otonom sürüş teknolojisinin son adımlarını gözler önüne seren test sürüşü, Yandex merkezli olarak Hyundai Sonata için yeni döneme göz kırpıyor.

Otonom sürüş teknolojilerinin sektörün geleceği olma yolunda önü alınamaz bir tez ilerlediğine her geçen gün yeni bir örnekle şahit oluyoruz. Araba üreticileriyle teknoloji tedarikçilerini ortaklık noktasında bir araya getiren bu yapı, önümüzdeki 15 takvim süreçte ciddi seviyelerde olacak. Bu noktadaki temelleri beraber atan Hyundai ve Yandex, mart ayı itibarıyla duyurdukları ortaklıklarının birincil meyvesini bugün itibarıyla karşımıza çıkartıyor. Kısa zaman içerisinde çok önemli bir entegrasyon gerçekleştirdiklerini gördüğümüz ikili, sürücünün ayrıntılarıyla dışarı çıkarıldığı üst düzey için bile çoktan epeyce iddialı. Hyundai Sonata merkezli olarak kısa bir gösterimi yapılan sürüş ise, kısa vade için bile heyecan verici.

Hyundai Sonata, Yandex teknolojisiyle güçlendirildi

2020 Hyundai Sonata’nın başrolünde olduğu otonom sürüş deneyimi, ikilinin imzaladıkları protokolün birincil maddesel örneği konumunda. Dördüncü ve beşinci düzey sürücüsüz araç teknolojisini için bir araya gelen Hyundai ve Yandex, şu aşamada testleri kapalı alanlarda gerçekleştiriyor. Yapılan aktüel açıklamalara baktığımızda ise önümüzdeki birkaç ay içerisinde kontrollü de olsa Moskova sokaklarında halka açık testlerin gerçekleştirileceğini anlayabiliyoruz. 6 haftalık entegrasyon sürecinin peşinde Yandex teknolojisini asfalt üstünde deneyimleyebilir hala gelen Sonata ise, prototip versiyonuyla oldukça güzel bir performans sergiliyor. Yandex ise 50 adet Toyota Prius‘un ardından 100 adet Sonata‘yı ileri seviye otonom sürüşle donatmaya hazırlıyor. Hyundai cephesinin 2021 yılında robot taksi niteliğindeki araçlarla asfalta çıkma çalışmaları da aynı paralelde devam ediyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir