İbrahim Çelikbilek – JavaScript Programlama kitabına ilk bakış…

Eğitim admin 1.036 Okundu
sponsorlu reklam

javascript

Hafta arasında kitapyurdundan sipariş ettiğim İbrahim Çelikbilek’in JavaScript programlama dün elime ulaştı. Kitap KODLAB’dan çıkmış, daha önce ALFA yayınlarından birkaç programlama kitabı almıştım. Açıkçası yazılım ve kodlama konusunda kitap okumayı sevmeyen biriyim. bunun yerine internette bedava bulunan tutorial ları tercih ediyorum. Ancak okulun bitmesi ve boş zamandan dolayı Client Side, Front-End yazılıma yönelmek istedim. Açıkçası bu konunun ilk aşamada Back-End, Front-End olarak ayrılması da enteresan çünkü bizim gibi tek başına Freelance çalışmak isteyen yazılımcıların Client veya Server Side dan birini seçse bile diğerinde temel düzeyde bilgisi olması gerektiğini düşünüyorum. Back-End konusunda kendimi ne kadar geliştirsem de profesyonel olmasa da Front-End e yönelmek istedim. Bundan dolayı 1 haftadır w3schools da JavaScript okuyorum. w3shools’un dili İngilizce fakat çok ağır değil. Bir tane de türkçe kaynak olmasını istedim ve bu kitabı sipariş ettim.

2000’Li yılların başında slider vb. etkileşimli alanları Flash ile yapıyorduk ancak HTML5 ve CSS3 den sonra, bir de JQuery,JSon gibi web teknolojilerinin gelişmesiyle yüksek boyutlu .swf dosyalarından ve yavaş açılan sayfalardan kurtulduk. 🙂 JavaScript tabanlı kodlanan bu teknolojileri bir an önce öğrenmek için temel olarak JavaScript’e başlamak istedim. JavaScript basit değişken ve diğer programlama dillerinden hemen hemen farksız döngü ve oop yapısına sahip. JS ile ilgili denemelerimi daha sonra paylaşıcam. 🙂 Şimdilik konudan kopmayalım ve kitaba dönelim.

Kitap arkasında bir eğitim CD’si ile geliyor. ilk olarak içindekilere baktım temel ve orta düzey olduğu görülüyor. Fakat benimde amacım temel ve orta düzeyde JavaScript öğrenip JQuery’e dalmak. Güzel bir el kitabı. Şimdilik herhangi bir tavsiyede bulunamayacağım bitirdikten sonra tekrar bir yazı yazarım.

İyi günler.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir