İnsansız Organ ve Kan Nakli İçin Geliştirilen Erzurumlu Drone: HIZIR

Haberler admin 195 Okundu
sponsorlu reklam

İnsansız Organ ve Kan Nakli İçin Geliştirilen Erzurumlu Drone: HIZIR

Erzurum’da iki hekim ve bir mühendis, adamakıllı kişisel imkanlarını seferber ederek havadan organ, kan ve tıbbi malzeme taşımak için drone geliştirdiler. Hızır adı verilen vasıta, öyle fazla ivedi duruma aleyhinde müdahale için kullanılacak.

Kırsal bölgelerde afiyet imkanlarının kısıtlı olması, birçok vatandaşımızın önemli sorunlar yaşamasına niçin oluyor. Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ödev yapan İç Hastalıkları ve Dahiliye uzmanı Dr. Can Kısa Ve Öz, aynı hastanede tayin yapan KBB Uzmanı Dr. Sami Engin Muz ve cihaz mühendisi arkadaşları Hilmi Sefa Yangal’dan oluşan takım, insansız sıhhat ekipmanları taşımak için bir drone geliştirmek namına bir araya geldiler.

Ekibin çözmek istediği tek sorun kırsal bölgelerde yaşanan sorunlar değildi, bununla birlikte büyük şehirlerdeki trafik sorunuyla da üatesinden gelmek istediler.

Ekip hummalı çalışma sürecini tamamladı, saatte 50 kilometre hıza değin çıkabilen, 1000 metre düşey ve 25 kilometre yatay menzile sahip Hızır ortaya çıktı:

Dr. Can Özlü’nün Webtekno’ya yaptığı açıklamaya kadar araçla acele kan, serum, hap, panzehir ve hatta organ taşımak da muhtemel. Yüzde 80 yerlilik oranına sahip Hızır, havada 1 saat kalabiliyor. AFAD, KIZILAY gibi kayda değer kuruluşların yanı sıra, böylece çok sağlık durumu bakanlığı ekibi bu drone tamamen daha artı insanın hayatını kurtarabilir.

Kendi ağırlığı dek yükü taşıyabilen Hızır, tek seferde 20 ünite kan nakli yapabiliyor. Veciz, “Hızır’ın teknik aksamına elektroşok sistemini uygulamayı düşünüyoruz. Bu şok sistemi bir uçtan bir uca kalp krizi geçiren kişilere de drone ile müdahale edilebilecek. Hızır, başta organ ve kan ürünlerin yanı sıra ilaç, panzehir gibi tıbbi ürünleri de ilgili merkeze ulaştırıyor.” açıklamasında bulundu.

Umarız Hızır kısa sürede daha fazla takviye alarak bir an önce yaygın şekilde kullanılmaya başlar. Özellikle yazılımsal anlamda alacağı güncellemeler, suni zeka destekli devre tasarımlarıyla daha fazla insanın hayatını kurtarmak kolaylaşacaktır. bu vesileyle yazılım işine meraklısı genç arkadaşlarımıza selamlama verelim.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir