“Internot Olmaya Var mısın?”

Donanım admin 277 Okundu
sponsorlu reklam

Çocukların internetin sunduğu fırsatlardan en iyi şekilde yararlanabilmek için karşılaştıkları dağıtılmış durum ve durumlarda bilinçli kararlar vermelerinin büyük önem taşıdığına inancıyla yola meydana çıkan Google Türkiye, uzun yıllardır sürdürdüğü çabalara bir halka daha eklemek nedeniyle Ulaştırma ve Altyapılar Bakanlığı’nın himayesi ve Data Teknolojileri ve Irtibat Kurumu’nun işbirliği ile  hayata geçirdiği “Internot Olmaya Var mısın?” platformunu duyurdu.

Telefonunuzda mutlaka ayarlayın: Android 8’deki dilekçe izinleri

Projenin tanıtımı, Ulaştırma ve Altyapılar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sayın Ömer Fatih Sayan ve BTK Başkanı Sayın Ömer Abdullah Karagözoğlu’nun katılımıyla düzenlenen bir basın toplantısıyla gerçekleştirildi.

2019012114183257585.jpg Google Soruyor:

Dijital dünya çocuklarıyla anne-babalar aralarında diyalog köprüsü

Çocukların dijital vatandaşlık ve emniyet konusunda bilinçlenerek çevrimiçi dünyayı güvenle keşfedebilmeleri ve yaratıcılıklarını geliştirmelerine yönelik “Internot olmaya var mısın?” projesinin bir öteki manâlı hedefi ise dijital çağa doğan 6-12 yaş grubu çocukların yanı sıra, ailelerine ve öğretmenlerine de ulaşılarak nesiller arasında var olan dijital diyaloğun güçlendirilmesini sağlamak.

“Internot olmaya var mısın?”  projesinin üç  esas öğesi bulunuyor. Çocuklar için dijital vatandaşlık kuralları ve internette  emniyet ipuçları üstüne kurgulanmış bir oyun platformu olan “İnterland”da, çocuklar İnternotları farkli oyun kurgularinda takip ederek bilinçleniyor, bilgileniyor  ve yaratıcılıklarını kullanarak emniyet alanlarını oluşturarak dijital vatandaşlığın esas ilkelerini öğreniyorlar. Proje zarfında hem rehber özelliğinde bilgilerin bulunduğu “Dijital Yurttaşlık ve Güvenlik Eğitim Kitapçığı” ve aile içerisindeki bütün bireyler tarafından imzalanması beklenen “Internot Olmaya Var mısın Taahhüdü” yer alıyor.

İnternot olmanın ilkeleri

İnternot olmanın ilkeleri

“Internot Olmaya Var mısın?” platformunda, çocukların oyunlarla deneyimleyerek öğrenmesi ve içselleştirmesi hedeflenen manâlı hüner ve davranışlar aralarında aşağıdaki başlıklar yer alıyor;

“Internot Olmaya Var mısın?” projesi çerçevesinde İstanbul’un yanı sıra Adana, Ankara, Antalya, Bursa,  İzmir, Konya, Kayseri, Samsun ve Trabzon elde etmek üzere toplam 10 ilde düzenlenecek etkinliklerle dijital okuryazarlık ve güvenli internet kullanımı konularında farkındalığın daha da yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Önceki HaberWindows Core OS, Böyle Olabilir Sonraki HaberVestel Venus e4 Satışa Çıktı. İşte Özellikleri!

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir