Ionic Framework Kurulumu – HTML+CSS+Javascript İle Mobil Programlama

Android admin 1.100 Okundu
sponsorlu reklam

Selamlar. Çooook çook uzun bir süredir blog yazısı giremiyorum. Yoğunluktan dolayı siteye bakamadım bile. Ancak bu dönemde ne kadar yoğun da olsam boş durmadım. Bir süredir mobil programlama üstüne çalışıyorum. Native olarak Android geliştirme üstüne çalıştım anca Java gerçekten derya deniz. Bugünkü yazımda sizlere bahsetmek istediğim temelde Javascript+Html+Css ile çapraz platformda mobil program geliştirme teknolojisi olan Cordova’ya dayanan, Ionic Framework. Nu gün Ionic Framework Kurulumu nu anlatacağım. Bir süre düz cordova üstüne çalıştım ancak Ionic’i görünce işlerin çok kolay olduğunu anladım.

Hikaye kısmını kısaca anlatmak gerekirse,Nodejs ile birlikte 3. parti JavaScript frameworkleri büyük önem kazandı. Angular, React ve daha onlarca MVC (Modal-Viewer-Controller) pattern’inde frameworkler ile front-end geliştirme büyük oranda kolaylaştırıldı. Backend’de de yerinde duramayan JS, Node.js frameworküyle hızlı ve hafif yapısıyla piyasaya iddialı bir şekilde girdi. Böylece JavaScript çok önemli bir teknoloji haline geldi.

Ionic Framework te bu 3rd party frameworklerden Angular’ı kullanmaktadır Ionic’de kodlanan bir proje Webview mantığıyla bütün mobil platformlarda çalışabilmektedir.(Android,ios,windows mobile gibi..) Ancak iOS’ta derleme yapmak için mac book’a ihtiyaç duyabiliriz.

Resmi sitesi : https://ionicframework.com/ olan açık kaynaklı bu proje, aynı zamanda şu ana kadar gördüğüm en kullanışlı dökümantasyonu sunuyor geliştiricilere. Componentlerden native uygulamalara kadar sade ve açıklayıcı anlatımı için sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kurulum için öncelikle node.js kurulu olması gerekmektedir. Gerek proje oluştururken gerek projeye component eklerken gerek projeyi derlerken ve çalıştırırken Command Line(komut satırı) kullanıyoruz. Bunun için cmd’yi açıp;

npm install -g cordova ionic

Komutunu yazarak cordova ve ionic i bilgisayara kuruyoruz. Biraz bekledikten sonra Ionic CLI bilgisayarımıza kuruluyor.

Daha sonra ilk projemizi oluşturmak için cd(Change Directoy) komutuyla öncelikle projeyi oluşturmak istediğimiz dizine girip, ionic start myApp blank komutuyla ilk projemizi oluşturuyoruz. bu komutta myApp uygulamamızın adı, blank ise ionic in bize sunduğu boş template’lerden biri. bunun yerine tab’lı versiyon için ionic start myApp tabs veya menu gibi template’leri kullanabiliriz.,

İk yazıda Ionic Framework Kurulumu nu anlattım.Ionic serisine devam ederek, Native özelliklerden Firebase’ye kadar anlatmayı düşünüyorum.

 

Kolay gelsin.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir