iPhone satışları ülkemizde artacak mı?

Haberler admin 315 Okundu
sponsorlu reklam

iPhone satışları ülkemizde artacak mı?

Apple’ın 2017’de tanıttığı iPhone X, akıllı telefon sektörü açısından da manâlı bir modeldi. Çünkü birincil kez bu modelde 1000 dolarlık psikolojik fiyat sınırı aşılmıştı. Cupertino merkezli şirket kullanıcıların 1000 dolarlık etiketle satışa sunulan iPhone X’e karşısında nasıl tepki verdiğini özenle inceledi.

sonuç olarak 2018’de 1100 dolarlık iPhone XS Max satışa sunuldu. Yani kullanıcılar 1000 dolarlık eşiğin aşılmasını öyle de önemsememişti. En azından Apple göre gözlemlenen durum buydu. Lakin Cupertino merkezli şirket ABD dışarıya kalan ülkelerdeki analizlerde fena halde çuvalladı.

Büyüyen iPhone fiyatları, Apple’ın akıllı telefon pazarında zorlama kaybetmesine zemin hazırladı. 2017’ye değin global pazarda en çok telefon satan 2. şirket olan Apple, geçtiğimiz sene Huawei’nin de arkasında kalarak 3. sıraya düştü.

Bu düşüşün en büyük nedeni, Apple’ın dinç olduğu pazarlarda hemen hemen dibi görmesiydi. Nitekim bu pazarlar arasında Türkiye de yer alıyor.

Apple Türkiye’de baskı kaybetti

Apple’ın Türkiye’de kötüye gittiğini görmek için illa ancak analize lüzum yok. Günümüzden bir 3 – 4 yıl öncesine kadar herkes elinde son model iPhone ile gezerken, şimdilerde iPhone X serisini kullanan birini bakmak hayli zorlaştı.

Zaten Apple CEO’su Tim Cook da konu hakkında yaptığı açıklamada Türkiye’deki satışların düştüğünü net bir şekilde dile getirmişti. Ülkemizdeki kullanıcıların Cook’dan beklediği asıl haber ise indirim üzerineydi. Malum, derhal yeni cins iPhone modellerinden en ucuzu 7.399TL’ye satılıyor. Peki bu telefonun ABD fiyatı ne dek? 749 dolar. Dolayısıyla dolar kuru 5 TL seviyelerine inmişken Apple’ın bunu 10 TL seviyelerinden algılaması pek de akla mantığa uygun değil.

Doğal olarak Cupertino merkezli şirket bu uçuk fiyat anlayışından ötürü ülkemizdeki kullanıcı kitlesini yitirmiş durumda. Hatta böyle devam ederlerse, kalan kullanıcı kitlesi de farkı alternatiflere yönelecektir.

iPhone fiyatlarına indirim yolda

Kısa zaman önce Tim Cook, Türkiye’deki iPhone fiyatlarının düşeceğini onaylamıştı. Yani ülkemizde satılan Apple ürünlerinin büyük bir kısmında kayda değer indirimler gerçekleşecek. Lakin hemen şimdi hangi modelde ne dek indirim yapılacağı kesinleşmiş yok.

Bazı kesimler iPhone fiyatlarında minimum 1000TL’lik bir indirimin laf konusu olacağını belirtiyorlar. Yani bugün 7399TL’den satılan iPhone XR, önümüzdeki dönemde 6399TL’den satılabilir. Muhakkak hemen şimdi bu hususta kesinleşmiş bir detaylar bulunmuyor.

Peki bu indirimler sonrası ülkemizdeki iPhone satışları artacak mı? Doğru edinmek gerekirse bir telefon için 6000 TL ve üzeri bir sayı ödemek, mevcut koşullar aşağı öyle de mantıklı durmuyor.

O yüzden bahse konu indirim sonrasında da iPhone satışları sakin seyretmeye devam edecektir. Kesinlikle satışlarda ufak kıpırdanmalar yaşanabilir. Ama yine de böylece büyük bir beklenti içerisine girmemek gerekiyor.

 

Minik Onur’un son hali görenleri şaşırttı

6-0’dan daha sonra şoke eden hareket!

Yıllar ona yaramadı

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir