iPhone X’e “yavaşlatma” işlevi!

iOS admin 7 Okundu
sponsorlu reklam

iPhone X'e

Apple’ın dün dağıtmaya başladığı iOS 12.1 güncellemesi, grup FaceTime görüşmeleri ve onlarca yeni emoji’yi iPhone’a getirdi. Güncellemede pek bahsedilmeyen bir yeniliğin daha olduğu, anlaşmazlığa neden olan “performans yavaşlatma” işlevinin eklendiği anlaşıldı.

2017’de fazla konuşulan ve tartışılan performans düşürme hizmeti, pil eski performansı sunmadığında iPhone’un “elektrikli bileşenleri gözetmek ve cihazın aniden kapanmasını engellemek için performansı düşürmesini” sağlıyordu.

iOS 12.1’in yayın notlarına baktığımızda güncellemenin “iPhone X, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’a bir performans yönetimi işlevi” eklediğini görüyoruz. Aynı şekilde Apple’ın yardım sayfası da bu işlevle güncellenmiş bulunuyor.

Buradaki düğüm noktası, Apple’ın işlevi el altından değil açık açık sunması ve isterseniz devre dışı bırakmanıza müsade vermesi. Dört yıllık iPhone’unuzun yavaşlıktan sürünmesini istemiyorsanız, Settings > Battery > Battery Health aşağı Peak Performance Capability’nin aşağıda yazar mesaja bakın. Burada devre dışı vazgeçme işlevini yalnızca piliniz eskidiyse görebildiğinizi söyleyelim.

Apple, bu işlevi koymanın telefonlarını korumak için zorunlu olduğunu bahis ediyor. Bu durumda diğer üreticilerin neden böyle bir şeye lüzum duymadığı kafa karıştırabilir. Apple, yavaşlatma dolayısıyla birkaç toplu davayla uğraşıyor ve bu yeni ayar, mahkemede haklı çıkmakta işini belki kolaylaştırabilir.

Durumdan iyi bir sonuç dahil etmemek istersek, iPhone sahiplerinin kontrolü geri almış olmaları alt ancak güzel bir gelişme.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir