iPhone XR paramparça!

iOS admin 7 Okundu
sponsorlu reklam

iPhone XR paramparça!

Apple’ın iPhone XR artık resmen -her ne değin Türkiye’de hemen şimdi olmasa da- satışta. Apple’ın epeyce merak edilen yeni telefonu için özellikle analistler büyük beklenti içindeler. iPhone XR’ın bu yıl Apple’ın yeni jenerasyonda en fazla satan zeki telefonu olacağı düşünülüyor. Fiilen de böyle olacak mı? Bunu hep birlikte göreceğiz. Ama şu anki konumuz bu yok; konumuz, iPhone XR’ın iFixit, yani tamir edilebilme puanı.

Bilindiği gibi iFixit ekibi hemencecik her elektronik cihazı alıp parçalarına ayırıyor ve tamir edilebilirlik puanlamasında bulunuyor. Yani cihaz bozulduğunda, tamir edilebilmesi ne değin baskı onu ölçüyorlar. iPhone XR için de aynı işlemi uygulayan iFixit ekibi, gördüklerine ise inanamamış. Zira iPhone XR’da, iPhone 8 Plus‘ta bulunandan fazla daha büyük bir batarya çıkmış.

iPhone XR’da yer alan batarya bütün 11.16Wh. Bu da Apple’ın şu anki hemencecik bütün telefonlarından daha büyük bir batarya taşıdığı anlamına geliyor. iPhone XR’dan daha büyük pil içeren tek model ise iPhone XS Max oluyor. sırası gelmişken yanlış anlaşılmasın; pil ebat olarak değil, kapasitesi anlamında daha büyük. Zira iPhone 8 Plus’ın bataryasının boyutu her ne kadar fiziksel olarak iPhone XR’dan büyükse de kapasite olarak 10.28 Wh değerinde. Apple keza iPhone 8’de 6,96 Wh pil kullanırken, iPhone XS’te ise 10.13 Wh‘lık bir batarya kullanmış.

Bu anlamda iPhone XR’ın batarya performansının iyi olacağını söyleyebiliriz. iFixit, iPhone XR’ın tamir edilebilme puanını ise 10 üzerinden 6 olarak belirlemiş.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir