iPhone XS, iPhone X karşısında!

iOS admin 4 Okundu
sponsorlu reklam

iPhone XS, iPhone X karşısında!

Uzunca bir süredir beklenen yeni iPhone’lar sonunda tanıtıldı. 3 yeni model aralarında iPhone XS uyarı çekerken, selefi karşısında birtakım yenilikleri de beraberinde getirdi. Peki, neler bunlar? Şu Anda iPhone XS ile iPhone X‘i emrindeki yandan koyup bakalım.

Tasarım: iPhone XS ve iPhone X

iPhone XS için tasarım anlamında iPhone X’in tamamen kopyası diyebiliriz. İki telefon arasında tasarım yönünden fark yok. Arkadaki yüz sırça malzemeye sahip, kenarlar tekrar metalik. İki telefonun boyutları da benzer, ekran büyüklükleri ve ekran üzerindeki çentik de. Peki, hiçmi fark değil. Var.

iPhone XS ile iPhone X arasında tasarım yönüyle en belirgin fark, iPhone XS’te altın renkli seçeneğin olması. Bilindiği gibi iPhone X’te sadece uzay grisi ve gümüş renk seçenekleri vardı. Şu Anda bunlara iPhone XS ile altın renk seçeneği de eklendi.

Ayrıca iPhone X 174 gram ağırlığındayken, iPhone XS 177 gram ağırlığında.

Önemli ayrım ise, su koruması noktasında geliyor diyebiliriz. iPhone X, IP67 sertifikasına sahipken, iPhone XS’te IP68 sertifikasına geçilmiş. Bu sertifika Android’li akıllı telefonlarda senelerdir var, ama bu Apple için yeni.

Ekran: iPhone XS ve iPhone X

Hem iPhone X ayrıca de iPhone XS 5.8 inç büyüklüğünde OLED panele sahip. Her  ikisinde de çentik var ve minimum çerçeve var. İki telefonun da ekran en boy oranları aynı: 19.5:9 seviyesinde. Çözünürlük konusunda da çeşitlilik değil. İki telefon da 1125×2436 piksel çözünürlük sunuyor. İnç başına düşen piksel sayısı da 458 ppi seviyesinde.

Ha, teçhizat konusunda olmasa da, arkadaki tarafta birtakım iyileştirmeler yapıldığını söyleyen Apple, iPhone XS ile iPhone X’ten yüzde 60 oranında daha artı dinamik menzil sunduğunu iddia ediyor.

Performans: iPhone XS ve iPhone X

iPhone XS, sonundaki “S” takısından da anlaşılabileceği gibi iPhone X’ten daha kuvvetli bir model oluyor. Apple’ın yeni A12 Bionic işlemcisini bulunduran iPhone XS, 7nm mimarisindeki bu işlemcisiyle uyarı çekiyor. 6 çekirdekli yapıda olan A12 Bionic, iPhone X’te kullanılan A11 Bionic’ten yüzde 15 oranında daha yüksek sürat sunuyor. bununla birlikte yüzde 40’a varan oranda daha düşük baskı tüketimine sahip.

Bu şiddet tüketiminin karşılığı kuşkusuz pil ömrüne yansıyor. iPhone XS, iPhone X’ten 30 dakika daha uzun çalışabiliyor. Her ne kadar bu kadar geliştirmenin karşılığında 30 dakika süre kulağa biraz garip gelse de, bu böyle. En azından Apple’ın söylediği bu.

iPhone XS’te kuşkusuz grafik işlemci de yeni. Yeni grafik işlemci 4 çekirdekli ve bununla bilhassa AR (Arttırılmış Hakikat) destekli oyunlarda daha iyi performans sağlanabiliyor.

iOS 12 işletim sistemiyle çalışacak olan iPhone XS, depolama kapasitesi konusuna da yeni bir seçenek ekliyor. iPhone XS’te 512 GB’lık modeli bulabiliyorsunuz.

Kamera: iPhone XS ve iPhone X

Kamera konusunda da görülen bir değişiklik o kadar yok gibi. iPhone XS’te de iPhone X’te de biri f/2.4 diyaframlı telefoto, biri f/1.8 diyaframlı esas kamera şeklinde 12 MP çift kamera dizilimi yer alıyor. Her iki telefonda da iki mercekte de OIS mevcut.

iPhone XS’te, arkadaki kamerada daha iyi bir True Tone flaşa yer verdiğini söyleyen Apple, böylece daha iyi renk dengesinin sağlandığını iddia ediyor.

Kameradaki en önemli fark olarak ise, portre modunda yapılan yazılım değişikliği olduğunu söyleyebiliriz. Fotoğrafı çektikten sonra diyaframı f/1.4 ila f/16 arasında değiştirebiliyorsunuz. Bunun için iPhone XS alınır mı, karar sizin muhakkak.

Fiyat: iPhone XS vs iPhone X

iPhone XS’te tıpatıp iPhone X gibi piyasaya 999 dolar fiyat etiketiyle beraber girdi. Bu anlamda Apple ve ABD açısından bir fark yok. Muhakkak bizdeki kur farkından nedeniyle fiyatların oldukça el yakacağı açık. Henüz iPhone XS’in Türkiye fiyatı ise açıklanmış değil.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir