iPhone XS Max vs iPhone 8 Plus

iOS admin 9 Okundu
sponsorlu reklam

iPhone XS Max vs iPhone 8 Plus

Apple, bir seriyi sonlardırdı ve yeni modellerinde X serisinin devamında karar kıldı. Apple’ın tanıttığı telefonlar aralarında Plus modeli yerine gelen iPhone XS Max, Apple’ın önceki nesil büyük telefonu iPhone 8 Plus’tan DNA olarak kesinlikle büyük farklar getiriyor. Peki, nedir bunlar? Şimdi önce tasarımdan başlayıp an be an yakından bakalım.

Tasarım: iPhone XS Max vs iPhone 8 Plus

Şüphesiz oysa iPhone 8 Plus ile iPhone XS Max aralarında tasarım açısından büyük fark var. 8 Plus’ta halen bulunan çerçeveler, iPhone XS Max ile bundan böyle ortadan kaldırılmış durumda. Bu anlamda 8 Plus sahipleri, iPhone XS Max’in sunduğu görüntü konusuna azıcık kıskançlık duyabilirler.

Oysa öte taraftan Apple kullanıcıları tarafından halen sevilen Touch ID, iPhone XS Max’te değil. Bunun yerine iPhone X’in başlattığı Face ID geleneğini sürdüren iPhone XS Max, Touch ID’yi ara sıra özletebilir.

İki telefon boyut ve yük olarak ise birbirine oldukça yakın. iPhone XS Max, 157 x 77 x 7.7 mm boyutlarında ve 208 gram ağırlığındayken, iPhone 8 Plus ise 158 x 78 x 7.5 mm boyutlarında ve 202 gram ağırlığında. Bu anlamda büyük ayrım yok.

iPhone 8 Plus’ta bambaşka olarak kırmızı renk seçeneği yer alırken, iPhone XS Max’te ise altın, gümüş ve uzay grisi seçenekler bulunuyor. Altın renk seçeneği iPhone 8 Plus’ta da vardı. Ancak kesinlikle iki telefon aralarında görünüş anlamında fark var.

Yeniden bir öteki fark, su korumasına ilişkin. iPhone XS Max’te IP68 sertifikası alınmış. Böylece 2 metreye kadar suya karşısında dayanıklılık gösterebiliyor XS Max. Oysa iPhone 8 Plus’ta IP67 sertifikası bulunuyordu.

Ekran: iPhone XS Max vs iPhone 8 Plus

Her iki telefonun da büyük ekranları var. iPhone XS Max’te tam 6.5 inç büyüklüğünde bir ekran yer alıyor ve telefon bu ekranıyla Apple tarihinin en büyük ekranlı telefonu oluyor. Ekran büyüklüğü iPhone 8 Plus’ta ise 5.5 inç boyutundaydı.

Panel ve çözünürlükler de bambaşka. iPhone XS Max’te OLED panel yer alıyor ve 1242×2688 piksel çözünürlük sağlanıyor. iPhone 8 Plus’ta ise IPS LCD ekran yer alıyor ve 1080×1920 piksel çözünürlük sağlanıyor. Bu anlamda görüş açısından da ekranlar arasında büyük fark olduğu belirli.

Yine piksel yoğunluğu da iPhone XS Max’te 458 ppi seviyesindeyken, iPhone 8 Plus’ta 401 ppi seviyesinde. Bu da iPhone XS Max’in ekranının daha doygun göründüğünü gösteriyor.

Performans: iPhone XS Max vs iPhone 8 Plus

iPhone XS Max, yeni bir yonga setine sahip. Apple’ın A12 Bionic işlemcisini kullanan iPhone XS Max, böylece A11 Bionic kullanan iPhone 8 Plus’a göre performans konusunda ayrım atıyor. CPU tarafında yüzde 15 daha çabuk çalışan iPhone XS Max, hem yüzde 50 değin daha düşük kuvvet tüketiminde bulunuyor. GPU’da da gelişim belirten iPhone XS Max, 4 çekirdekli grafik işlemcisiyle bundan böyle arttırılmış realite oyunlarına daha iyi bacak uyduruyor.

iPhone XS Max, işletim sistemi olarak da iOS 12’yle beraber geliyor. iOS 12, 17 Eylül’de yayınlanacak.

Kamera: iPhone XS Max vs iPhone 8 Plus

Hem iPhone XS Max hem de iPhone 8 Plus çift kamera dizilimine sahip. Doğrusu 2 telefon arasındaki en büyük benzerlik burada yakalanıyor diyebiliriz. Zira her ikisi de 12 MP ölçüsünde kamera kullanan iki telefon da ön kamerasıyla f/2.2 diyaframlı 7 MP lens sahibi.

Ama benzerlik buraya dek. Zira iPhone XS Max’te her iki kamerada da OIS bulunuyor. Telefoto kameranın diyaframını da f/2.4’e çeken Apple, öte yandan portre modunda da diyaframın f/1.4 ila f/16 arasında değiştirilebilmesini sağlıyor.

Suni zekadan ve Neural Engine’den de iPhone XS Max’in kamerasında faydalanan Apple, bu nedenle fotoğrafların çekim aşamasında daha hoş görünmesi için mücadele sarf etmiş. Ancak sonuçları elbette iPhone XS Max’i ayrıntılı incelemeden bilemeyeceğiz.

Fiyat: iPhone XS Max vs iPhone 8 Plus

iPhone XS Max, Apple tarihinin en fiyatı yüksek akıllı telefonu oluyor. iPhone XS Max, 14 Eylül’de 1099 dolar fiyatla piyasaya çıkacak.

Buna karşın iPhone 8 Plus ise 799 dolar fiyatla tanıtılmıştı. Arada büyük ayrım olduğu doğru. Oysa nitelik bakımından da arada büyük ayrım var. gerçi iPhone XS Max satın alınır mı? Buna önce Türkiye fiyatını gördükten sonradan karar devretmek daha içten olacak kuşkusuz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir