İş başvurularında yapay zeka kullanılacak

Haberler admin 8 Okundu
sponsorlu reklam

İş başvurularında yapay zeka kullanılacak

Gittikçe daha pozitif birey tarafından kabul edilen meslek başvurularında yapay zeka kullanımı, bu süreci daha da hızlandırıyor. Olağan şartlarda herhangi bir şirket işe alım için bazı prosedürler uygular. Bunlar çoğu süre fazla uzun süre alır. Yeni geliştirilen suni zeka sistemleri ise süreci önemli anlamda kısaltıyor.

Otonom sistemlerin jurnal hayatımız içerisinde çok daha fazla yer alması bu sürecin hızlanmasını sağlıyor. Kullanılan bazı teknikler keza şahsiyet analizi yapıyor hem de işe uygunluğu ölçüyor.
Pymetrics adlı New York merkezli bir işyeri tarafından geliştirilen yeni bir suni akıl sayesinde iş başvurusunda yer alan şahısların çoğu yönü değerlendiriliyor. Başvuru yapan kişilere bazı oyunlar oynatılıyor. Örneğin iki kutuda yer alan noktaların sayılmasını sağlamak, duyguları yüz ifadesi ile eşleştirmek gibi.

Yapay akıl kadar yapılan bu testler bir uçtan bir uca hem kişilerin çözümsel hem de duygusal zekası ölçülebiliyor. Şüphesiz bu işe alım konusunda belli bir karar sağlamıyor. Bunun yerine sadece insan kaynaklarına bir ipucu veriyor. Hem testlere kimsenin müdahale edememesi en önemli özellikler aralarında sayılıyor.

Yapılan testlerde bununla birlikte şahısların ben yerine biz kelimesini kullanıp kullanmadığı da son derece önemli. Biz kelimesini kullananlar grupla çalışmaya fazla daha yatkın oluyor. Tüm bunlara karşın yapay zeka kullanımı kafalarda soru işareti bırakmaya devam ediyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir