J.R.R. Tolkien’in 100 yıl önce yazdığı kitap sonunda çıktı

Kitap admin 196 Okundu
sponsorlu reklam

J.R.R. Tolkien'in 100 yıl önce yazdığı kitap sonunda çıktı
Şahane edebiyatın en kayda değer yazarlarından biri olan ve Orta Dünya’nın yaratıcısı olarak kabul edilen J.R.R. Tolkien aramızdan ayrılalı yaklaşık olarak 44 sene geçti. 2 Eylül 1973 yılında hayatını kaybeden yazar her ne kadar Yüzüklerin Efendisi serisiyle bilinse de daha birçok hikayesi ve derlemesi bulunuyor. İşte Tolkien’in ilk olarak 1917 yılında kaleme aldığı Beren and Lúthien kitabı tam 100 yıl daha sonra raflardaki yerini aldı.

Tıpkı Aragorn ve Arwen gibi ebedi bir Elf ile ölümlü bir adamın aşkını anlatan ve Tolkien’in 1.Dünya Savaşı’ndan sonra ele aldığı hikaye, ölümünden sonradan çıkan öteki kitaplarda olduğu gibi oğlu Christopher Tolkien tarafından düzenlenerek kitaplaştırıldı. Kitapta keza Merlin dizisi dışında Yüzüklerin Efendisi ve Hobit filmlerinde de ödev bölge Alan Lee’nin çizimleri de bulunuyor.

Yazarın hayatından küçük parçaları da barındıran kitabın Türkçe sürümü için şimdilik bir yorumlama ise malesef bulunmuyor. Muhtemelen önümüzdeki dönemlerde bu konuda da gerekli adımlar atılacaktır diye düşünüyorum.

J.R.R. Tolkien'in 100 yıl önce yazdığı kitap sonunda çıktı

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir