Android Programlamaya Giriş: Java JDK ve Android Studio Kurulumu

Android admin 745 Okundu
sponsorlu reklam

Merhaba, bir süredir mobil programlamayla ilgilenmek istiyordum, nihayet vakit bulabildim ve size başlangıç için gerekli olan araçların kurulumlarını anlatmak istiyorum: Android Studio

1- Java JDK
2- Android Studio

Bildiğiniz gibi Google’in Android programlama için resmi olarak desteklediği dil Java, kullanılmamızı istediği ide ise Android Studio. Daha önce Eclipse ile Android programlanıyordu fakat Google eclipse’den bütün desteğini çekti. C# ise Android piyasasına Xamarin ile giriş yapmak istiyor ancak ne kadar Xamarin ile android uygulaması geliştirirseniz geliştirin bu tarz frameworkler ara değiştiricilerle yazılan kodları Java ortamına çevirerek çalışıyor ve orta ölçekli uygulamalarda performans kaybı yaşatıyor. Bu yüzden olabildiğince Java öğrenilmeli – ki zaten Android Studio’da kullanılan Java çok da ağır değil – ve AStudio ile çalışılmalı. JAVA JDK ‘yı http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index.html adresinden indirebilirsiniz. Sisteminize hangisi uygunsa. Daha sonra sıradan Next, next finish ile JDK yı kuruyoruz. 🙂 bundan sonraki ince nokta ise PATH (yol) gösterimi. Bunu detaylı olarak anlatmak istiyorum:

Java SE Development Kit 7 (64-Bit) Sürümünü kurdum.

Bilgisayarıma sağ tıklayıp özelliklere giriyoruz.

Adım adım Fotoğraflardaki işlemleri yapıyoruz.

android1

as kurulumu

android2

as kurulumu 1

android3

as kurulumu 2

android4

as kurulumu 3

PATH (yol) tanımlamamız bitmiştir. Şimdi de buradan http://developer.android.com/sdk/index.html programı indirip next next Finish ile Android Geliştirme Ortamını Açıyoruz.. Bir sonraki yazımda ilk uygulamamızı yapacağız.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir