Kanada’daki Buzların %80’i 50 Yıl İçinde Eriyecek

Haberler admin 134 Okundu
sponsorlu reklam

Kanada'daki Buzların %80'i 50 Yıl İçinde Eriyecek

Kanada Dağcılık Kulübü’nün yaptığı araştırma, Kanada’daki buzulların çabucak erimekte olduğunu gösteriyor.

Prof. Zac Robinson ve British Columbia eyaletindeki Simon Fraser Enstitüsü Ekoloji Uzmanı Prof. David Hik önderliğinde yürütülen araştırmaya kadar Kanada’nın üç büyük eyaletindeki buzların %80’i için 50 yıl ömür biçildi.

CanadianPress’e konuşan David Hik, bahsi geçen bölgenin kürsel ısınmanın en sıcak bölgelerinden biri olduğuna değinerek, “Alberta’daki Banff Milli Parkı’nın bir parçası olan Rocky Dağları’ndaki Peyto Buzulu kütlesinin yaklaşık yüzde 70’inin eridi. Minik bir buzul ama gördüklerimizin tipik bir örneği” diye konuştu.

Araştırmaya göre gitgide incelen buzların yer aldığı bölge, Antarktika ve Grönland’ın haricen kalan, dünyadaki bütün buzullardan daha büyük bir alanı kaplıyor. Prof. Zac Robinson, ısı artışının Rocky Dağları’ndaki buz kapaklarının parçalanmasına sebep olduğunu ve bunun tez devam edeceğini belirtti.

Robinson, dağ buzullarının ısınmaya aleyhinde düşük direncini göz önüne alınca, tarihin en dramatik buz kaybının beklendiğini belirterek şunları söyledi:

“Çabuk ısınma, daha az kar yağışı ve süratli bir eriyik kombinasyonunun, buzulların uzunluk ve hacim olarak çekilmesine neden oluyor. Dağlar geleceğe manâlı bir perspektif veriyor ve bize sırada ne olacağını gösterebilir.”

Kaynak : https://tr.sputniknews.com/bilim/201812281036843643-kanada-buzullar-yuzde80-50yil-icinde-eriyecek/

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir