Katlanabilir Elektronik Bileşenler Üretmek İçin Yeni Bir Yöntem Geliştirildi

Bilim admin 217 Okundu
sponsorlu reklam

Katlanabilir Elektronik Bileşenler Üretmek İçin Yeni Bir Yöntem Geliştirildi

Exeter Üniversitesi’nde araştırmacı mühendis ekibi, gelecekte elektronik ürünlerin tamamında kullanılacağı düşünülen Grafen maddesinden yararlanarak, yüksek dielektrik karakteristiğe sahip materyaller ile van der Waals hetero-yapıları üretmenin yeni bir yolunu keşfetti. Bu usul, katlanabilir elektronik cihazlar üretmenin önünü açabilir.

Grafen, karbon atomlarının bal peteği yapısında dizilerek oluşturduğu ve hakkındaki çalışmalarla 2010 yılında Nobel Ödülü kazandıran olağanüstü maddedir. Grafen üstünde yapılan araştırmalar, belirlenmiş bir süredir devam ediyor. Exeter Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, Grafen’i kullanarak elektroniğin geleceğine istikamet verebilecek bir teknik geliştirdi.

Mühendislerden oluşan araştırma ekibi, yüksek dielektrik özelliğe sahip iki boyutlu ince kristalli malzemeleri kullanarak van der Waals hetero-yapılarının üretimini kolaylaştırmanın yeni bir yolunu keşfetti. Van der Waals hetero-yapılarının getirdiği avantajların epeyce fazla olmasına karşın, üretiminin karışık olmasından nedeniyle bu yapılar kullanılamıyordu.

Araştırma ekibinin keşfettiği teknik ile bu yapılar kullanılarak yerinde voltaj ölçeklendirmesi yapılabiliyor. Çalışmalarında yüksek dielektrik karakteristiğe sahip malzemelerden de yararlanan ekibin bu keşfi, yeni cins elastik elektronik cihazların üretiminin önünü açabilir.

Araştırmacılardan Dr. Freddie Withers, yaptıkları keşfin yeni cins elektronik ürünler için epeyce kayda değer olduğunu belirterek şu açıklamaları yaptı: “Yüksek dielektrik karakteristiğe sahip malzemeleri farklı alanlara yönlendirilmiş van der Waals hetero-yapılarına yatırma yöntemimiz, gelecekte elastik van der Waals cihazları üretebilmenin önünü açıyor. Bu yöntemle van der Waals hetero-yapılara komşu tek katmanlı malzemelere de hasar vermiyoruz.” 

Elektronik cihazlarda küçülmeyi sağlamak için araştırmacılar, sık kullanılan yalıtkanlar yerine yüksek dielektrik karakteristiğe sahip maddeler kullanmaya başlamışlardı. Lakin kullanılan yüksek dielektrik karakteristiğe sahip maddelerin imal yöntemleri, 2 boyutlu malzemeler ile uyumlu değillerdi.

Exeter Üniversitesi’nde keşfedilen bu imal yöntemi, çift kapılı Grafen transistörlerinin ve optikte tünelleme transistörleri olarak adlandırılan elemanları taşıyan nano-elektronik ve opto-elektronik cihazların üretilebilmesine olanak tanıyacak. Van der Waals hetero-yapıları üretmek için kullanılacak bu yöntemin bütün detaylarına, Science Advances’da yayınlanan makaleden ulaşabilirsiniz.

Kaynak : https://phys.org/news/2019-01-technique-pave-flexible-electronic-components.html

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir