Kendi Üzerinde Deney Yapan 7 Çılgın Bilim İnsanı

Haberler admin 257 Okundu
sponsorlu reklam

Kendi Üzerinde Deney Yapan 7 Çılgın Bilim İnsanı

Kendi üstünde deney yerine getirmek o kadar tavsiye edilmeyen ama -özellikle de tıp alanında- sık sık kullanılan bir yöntem. Bu deneylerin bazıları oldukça olağanüstü.

Bilim insanlarının kendi üstlerinde deney yapmalarının böylece fazla sebebi var. Bunların aralarında bürokrasi ile mücâdele etmek istememeleri, ahlak nedenlerle deneyde kullanılan kullanamayacak olmaları, sonuçları doğrudan elde etmek istemeleri gibi çeşitli nedenler var. Bu araştırmacıların arasında yolu Nobel’e dek uzananlar dahi var.

1- Max Joseph von Pettenkofer

Robert Koch’un kolera bakterileri üzerine olan teorisini çürütmek için, içinde bolca bakteri bulunan bir şişe sıvıyı içen von Pettenkofer neyse oysa olaydan basit semptomlar gösterip daha sonra çare olarak kurtulmayı başarmış.

2- James Carroll, Jesse Lazear ve Aristides Agramonte

ABD ordusunda görevli bu iki doktor, sarı humma taşıyan içeren sivrisineklere kendilerini sokturarak hastalığın yayılımını ve bu böceklerle olan ilişkisini ispatlamayı başarmışlar. Lazear hayatını kaybederken Carroll o dönemde iyileşmeyi başarmış fakat yedi sene sonradan benzer hastalıktan ölmüş.

3- Evan O’Neill Kane

Apandisit ameliyatı için lokal anestezinin tatmin edici olacağını söyleyen doktor Kane, bunu kanıtlamak için de kendi ameliyatını kendi gerçekleştirdi. Dahası bunu 1921 yılında yaptı. Amacı ise ayrıntılarıyla bayıltılması tehlikeli olan hastalarda yerel duyumsuzlaşma ile ameliyat yapılabileceğini kanıtlamaktı.

4- Alexander Bogdanov

Bu Rus bilim insanı, vücuttaki kanı tazelemenin ölümsüzlüğe giden yolu açtığına inanıyordu. Bu yüzden de sürekli olarak kendi kanını daha genç insanların kanı ile değiştiriyordu. Uzun yaşayacağım derken genç yaşta ölen doktorun vefat nedeni olarak daha önce sıtmayı atlatmış bir öğrencisinden kan alması, intihar etmiş olması ve kan uyuşmazlığı teorileri var.

5- Werner Forssman

1929 yılında kendi kendine yürek kateterizasyonu yapan bu hekim, işlemin ortasında radyoloji departmanına gitmiş ki kateteri oradaki ekipmanlar ile daha iyi görebilsin. sonra kovulan bilim insanı 1956 yılında Nobel’e yargı kazanmayı başardı.

6- John Stapp

İnsan vücudunda eylemsizliğin etkilerini görmek için, bir roket kızağında saatte 1017 km hıza çıkan ve yeryüzünde hareket eden en hızlı insan rekorunu ele geçiren bu bilim insanı, insanların 46.2 G kuvvetten hasar görmeden çıkabildiğini de göstermiş oldu. Kendisi bununla beraber Murphy Yasası’nın son hali olan “Yanlış gidebilecek bir şey varsa, hatalı gider.” cümlesini de söyleyen kişidir.

7- Barry Marshall

Barry Marshall, peptik ülserin sebebinin stres ya da baharatlı yemekler yok, bakteriler olduğunu ispatlayan bilim insanıdır. Kendisine kimse inanmayınca bir şişe Heliobacter Pylori’yi mideye indiren bilim insanı, kendi kendini önce ülser yapıp daha sonra çare etmiş, araştırmalarındaki ortağı Robin Warren ile beraber 2005 yılında Nobel ödülü almıştır.

Kaynak : https://www.unbelievable-facts.com/scientists-who-experimented-themselves

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir