“Kıyamet Günü Kasası” güçleniyor

Bilim admin 208 Okundu
sponsorlu reklam

Geçtiğimiz günlerde Svalbard Global Seed Vault (Svalbard Küresel Tohum Kasası) depolarına 70.000 yeni tohum daha eklendi ve uç tesisinde depolanan toplam tohum sayısı bir milyonu geçti. Her ne değin bu sayı kayda değer bir maksat taşının aşılması anlamına gelse de, kasanın çalışmaya devam edebilmesi ve iklim değişiminden korunması için Norveç hükümeti güncellemeler üstüne adeta 13 milyon dolar harcayacak.

Telefonunuzda mutlaka ayarlayın: Android 8’deki uygulama izinleri

Estonya soğan patatesi, börülce, Bambara yerfıstığı ve İrlanda birasının mayalanmasında kullanılan Avcı arpası gibi bazı sıra dışı tohumlar da Svalbard kasasına en son eklenenlerin arasında yer alıyor. BBC’nin söylediğine kadar son eklenen grup ile beraber kasadaki toplam tohum sayısı 1.059.646’ya ulaşmış durumda.

Devlete Ait olmayan adlandırılması ile “Kıyamet Günü Kasası” Norveç ile Kuzey Gönder noktası ortasında bulunan Svalbard adasında on yıl önce bugünlerde akla gelebilecek hemencecik her yıkım senaryosuna – iklim değişikliği, küresel kuraklık, nükleer savaş ve sözde – aleyhinde açılmıştı. acilen kasanın üç bölümünün yalnızca biri batmış ancak bu koşul, Norveç hükümetinin ihtiyaç duyulan yenilemeleri yapmasını engellemiyor. Hala tesiste saklanması gereken bir milyondan artı tekil tohum türü bulunuyor.

adeta bir yıl önce kasanın girişinde yaşanan bir su baskını olayı, tesisin iklim değişikliğine karşısında dayanabilme yeteneğinin bir defa daha sorgulanmasına sebep olmuştu. Her ne değin bu su baskını esnasında tesis hasar almamış olsa da, olayı peşine düşüp takip eden tahlil sonucunda Norveç hükümeti kasanın uzun süreli geçerliliğini ve dayanımını gözetmek ve performansını arttırmak için yatırım kararı almıştı ve hemen 100 milyon NOK (12.7 milyon dolar) başlangıç değeri ile bir yatırım yapılması planlanıyor.

Her ne dek Kutup Çemberi içerisinde yer alsa da 2100 yılına dek Svalbard’ın ortalama sıcaklığının -5.9 santigrat dereceden 3.3 santigrat dereceye yükselmesi ve yağmur düşüşünün %40 artması bekleniyor. İronik bir şekilde iklim değişikliğine karşısında savunma olması amacı ile kurulan bu tesis iklim değişikliği göre korkutma ediliyor.

Tesisin iklim değişikliğine karşı dayanıklı olması ve “Dünya’nın gen bankalarına gelecekte de tehlikesiz depolama alanı” sunmak için yeni soğutucu üniteler, bir erişim tüneli, acele şart enerjisi için yeni bir hizmet binası ve yeni elektrikli ekipmanlar sağlanacak. Su geçirmezlik ekipmanları ise su basmasının engellenmesi için zaten yerleştirilmiş durumda.

Önceki HaberApple’dan 2 Yeni iPad Modeli Daha Geliyor!  

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir