Zülfü Livaneli – Konstantiniyye Oteli Kitap İncelemesi

Kitap admin 574 Okundu
sponsorlu reklam

Merhabalar, konunun bir miktar dışına çıktığımın farkındayım ancak artık roman incelemeleri de yapmak istiyorum. İlk’i Konstantiniyye Oteli.

Zülfü Livaneli’nin yazım tarzını çok seviyorum. Konstantiniyye Oteli yazarın okuduğum 5. kitabı. Ayrıca malesef bu 5 kitap arasında beni en az tatmin eden kitabı da diyebilirim. Kendi romanları arasında sönük kaldığını düşünsem de, birçok romana göre iyi diyebilirim. Kitabın konusuna gelecek olursak, 2015 yılbaşı kutlaması için İstanbul’da 7 yıldızlı Konstantiniyye otelinde geçen olaylar anlatılıyor. Ama roman içeriği bununla sınırlı değil tabiiki. Ana Karakterlerimiz Zehra ve Emre. Fakat roman bölüm bölüm ve bölümler arası çok kopuk. Olay örgüsünden ziyade küçük küçük bilgi yazıları bölümlere serpiştirilmiş vaziyette.

Bu küçük bilgi parçalarından birine örnek vermek gerekirse, dikkatimi en çok çekenlerden biri 1910 yılında İttihat ve Terakki hükumetinin Hayırsız Ada katliamı. Baş karakterimiz Emre, gecenin bir yarısı 3 büyük köpekle karşılaşınca konu anlatılmaya başlanıyor. Fransızlarla 80.000 sokak köpeği satma anlaşması yapınca dönemin hükumeti köpekleri Tophanede bekletiyor, fakat fransızlar anlaşmayı tek taraflı feshedince 80.000 köpek Marmara açıklarında Sivri Ada’ya – fakat halk arasında Hayırsız Ada diye geçer – bırakılıyor. Kaderine terk edilen köpekler birbirlerini yiyerek ve sıcaktan kavrularak can veriyorlar.

Farklı farklı hayatlara tanık oluyoruz. Otelin çalışan garsonlarından, davetliler arasındaki ultra lüks masalardaki konuşmalara kadar pek çok bağımsız olay var. Diyaloglar dikkat çekici ve güzel Türkiye analizleri mevcut. Siyasi olarak Zülfü Livaneli’yi az çok biliyorsunuzdur. Ancak farklı siyasi ideolojiler de kitapta işlenmiş. IŞİD sempatizanlarından, gezi parkına kadar pek çok ideolojiyi objektif olarak işlemeye çalışmış yazarımız. Din ve inanç eleştirisi de ufaktan kendini hissettirmiyor değil.

İstanbul ve Osmanlı tarihiyle de ilgili alışılagelmişin dışında, çok az bilinen ve dikkat çekici bilgiler kitapta mevcut. Kitabı okuyacaklara tavsiyem herhangi bir olay örgüsü, güzel bir kurgu beklemeden tamamen bilgilenmek amacıyla kitaba başlamaları. Çünkü olay örgüsü arka planda bırakılarak tarih,siyaset gibi alanlarda çok sağlam bilgi veriliyor. Bu açıdan bilgilenmek isteyenlere Konstantiniyye Oteli ‘ni tavsiye ederim.

İyi okumalar dilerim 🙂

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir