Korsan indirmenin etkisi ne kadar?

Haberler admin 312 Okundu
sponsorlu reklam

Korsan indirmenin etkisi ne kadar?

Film yapımcılarının torrent ile savaşı yıllardır devam ediyor. Bu savaştaki en büyük savları ise, torrent aracılığı ile indirilen korsan filmlerin, gelirlerini olumsuz yönde etkilediği. Ancak bu sav, en azından ABD pazarı için öyle de geçerli olmayabilir.

İpucu: İnternet’te iz bırakmadan nasıl dolaşılır?

Minnesota Üniversitesi ve Wellesley College’de geçtiğimiz yıllarda yapılan bir araştırmaya kadar bir filmin torrent yoluyla korsan indirilme sayısı, Amerika gişe rakamlarına az kalsın hiç bir etki yapmıyor. Diğer bir deyişle, bir filmin korsan olarak indirilme sayısı, o filmin gişe hasılatını pek etkilemiyor. Bunun sonucunda da, sinema izleyicisinin zaten sinemaya gitmeyi veya orijinal olarak filme sahip olmayı seçim ettiği ortaya çıkıyor. İndirenler ise, zaten en başından filme para vermeye niyetli değil.

Ama yukarıda da belirttiğimiz gibi, bu durum sadece ABD pazarı için geçerli. “Illegal indirilen filmler” Avrupa pazarında gişe hasılatını fena yönde etkiliyor. Konu ABD dışındaki pazarlar olduğunda, gişe hasılatlarında düşüş gözlendiği belirtiliyor.

özet olarak torrent ‘ten indirilen içeriğin Amerika gişe hasılatlarına olumsuz bir etkisi olduğu söylenemez. Öteki ülkelerdeki düşüşün sebebi ise, bir takım ülkelerde filmlerin sinema salonlarına geç ulaşması. Insanlar filmin gösterime girmesini ummak yerine indirmeyi seçim ediyorlar ve bu da hasılatı derinden yaralıyor.

Önceki HaberMesajlarınızı Belirtilen Bir Zamana Ayarlayın  

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir