Kripto paralar için vergi düzenlemesi geliyor

Haberler admin 21 Okundu
sponsorlu reklam

Kripto paralar için vergi düzenlemesi geliyor

Kripto para denildiğinde akla gelen ilk isim olan Bitcoin geçtiğimiz günlerde rekor tazelemiş ve 60.000 doların üstüne tırmanmıştı. BTC’nin yukarı yönlü kırdığı rekor diğer kripto paraların da önemli oranda değerinde kazanmasına zemin hazırladı.

Kripto paralar üstünde çok artı operasyon yapıldığını keşfeden Maliye Bakanlığı konuya el attı ve kripto varlıklar için ücret düzenlemesinin geleceğini açıkladı.

Şimdiye değin kripto paralar üzerinden herhangi bir ücret alınmıyordu. Dolayısıyla madencilik yapanlar da kripto para borsalarında operasyon yapanlar da herhangi bir vergi ödemiyorlardı.

Bu süreçten sonradan vergilendirme işleminin nasıl işleyeceği de merak konusu. Madencilikle uğraşanlardan mı yoksa kripto para borsalarında al sat yapanlardan mı ücret alınacak bilinmiyor.

Bir De bu sürecin nasıl işleyeceği de muhakkak değil. Çünkü kripto para ile al-sat yapanlar minik kar marjlarıyla bu işlemleri gerçekleştiriyorlar. Burada işin içerisinde diğer taraftan ödenti girerse bu sefer makasın azıcık daha açılması gerekecek. Dolayısıyla al – sat işlemlerinin de riski artmış olacak.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir