Kripto parası olanlara dikkat

Haberler admin 53 Okundu
sponsorlu reklam

Kripto parası olanlara dikkat

Türkiye’de son zamanlarda kripto para borsalarıyla ilgili mağduriyetlerin artması, kripto para birimlerine karşın dolandırıcılıklara karşısında ihtiyatlı olunması gerektiğini hatırlattı. Günümüz dünyasında, kripto para birimleri siber dolandırıcılar için şahane derecede değerli bir varlıktır. Para transferinin kolaylığı ve izinin sürülememesi dolayısıyla bir işlem yapıldıktan daha sonra onu geri döndürmek az daha imkansızdır. Kullanıcıları ayrıca geleneksel hem de kripto para birimlerine özgü dolandırıcılıklara karşısında uyaran Bitdefender Türkiye Genel Müdürü Barbaros Akkoyunlu, 5 yaygın kripto para birimi dolandırıcılığını ve korunma yöntemlerini sıralıyor.

1. Sosyal Medya Hediye Dolandırıcılığı: Sosyal Ağ mecralarında etkileşimi yüksek bir gönderiye verilen yanıtlarda birilerinin kripto para hediyesi verdiğini bu aralar sıkça görebilirsiniz. Bu kişilere yalnızca belirtilmiş bir oranda kripto para gönderirseniz, size bu miktarın 10 katını geri göndereceklerine laf verirler. Hakiki olamayacak dek çekici görünen bu teklifler büyük oranda gerçek değildir. Sosyal medyada bu tür mesajlara karşı tedbirli olmalısınız. Bu teklifler hesapları hacklendiği için bildiğiniz ve sevdiğiniz hesaplardan gelebilir. Laf konusu hesaplara cömertliklerinden nedeniyle teşekkür eden düzinelerce yanıt ise yalnızca sahte hesaplar veya hediye dolandırıcılığının bir parçası olarak kullanılan botlardır. 

2. Sahte Kripto Para Borsaları: Daha önce Güney Koreli finans yetkilileri ve lokal Bitcoin topluluğu, en sinsi Bitcoin dolandırıcılıklarından BitKRX adı verilen sahte bir borsayı açığa çıkarmıştı. Sahte borsa, kendisini ülkedeki en büyük ticaret platformunun bir parçası olarak sunmuş ve insanların paralarını almıştı. Sahte kripto para borsaları, yasal bir değiş tokuş platformu gibi davranarak, kullanıcıları daha fazla yerini belirlemek için taciz etmek ya da kripto paralara her yerde erişim olmak için dar ücretler istek etmek gibi dolandırıcılık taktiklerine girerek veya sadece kullanıcıların kripto paralarını ayrıntılarıyla çalmak suretiyle potansiyel kurbanları dolandırıyor. Bu nesil kripto para sahtekarlığından kaçınmak için popüler, ünlü borsalara ve forumlarına bağlı kalın, bu nedenle sahtekarlıklarla ilgili haberleri hızlı bir şekilde alabilirsiniz. Kripto para sistemleri epeyce gelişmiş bir teknoloji olsa da ne yazık ki bu alanda da çoğu sahtecilik bulunuyor. Konuyla ilgili uzmanlardan destek almak mağduriyetleri azaltacaktır.

3. Saadet Zinciri veya Ponziler: Ponzi sistemler oldukça eski dolandırıcılık yöntemleridir ve ülkemizde de dağıtılmış zaman aralıklarıyla ortaya çıkmıştır. Bu sistemlerde kullanıcıların platforma yeni üye getirmeleri istenir ve her aza karşılığında ödeme vadedilir. Natürel bu durum hukuki olmadığı için sistem, değişik ürünlerin satışı ile desteklenerek yapılır. Şimdilerde ise dolandırıcılar bu üçkâğıt yönteminde, Türk Lirası yerine çeşitli kripto paraları kullanıyorlar. Eğer yalnızca açıklanmış bir kripto para topluluğunun oluşturduğu bir oluşumun içine dahil ediliyorsanız muhtemelen ponzi veya saadet zinciriyle aleyhinde karşıyasınız demektir. Sizden üye getirmeniz veya daha yüksek bir meblağ kazanmak için ödeme yapmanız istenirse doğrudan doğruya uzaklaşmanız gerekiyor.

4. Sahte Mobil Uygulamalar: Dikkatli olmazsanız, sahte uygulamalardaki dikkat işaretlerini gözden kaçırmak kolaydır. Tipik olarak, bu dolandırıcılıklar kullanıcıları, bazıları popüler olanları taklit eden fena amaçlı uygulamaları indirmeye yönlendirir. Kullanıcı fena amaçlı bir tatbik yüklediğinde, her şey istendiği gibi çalışıyor gibi görünebilir ama bu uygulamalar, kripto para birimlerinizi çalmak için özel olarak tasarlanmıştır. Fena amaçlı uygulamalar olmasına rağmen, bazıları Apple Store ya da Google Play Store’da üst sıralarda yer alabilir ve bu onlara meşruiyet havası verir. Sahte uygulamalardan sakınmak için, yalnızca devlete ait web sitesinden veya güvenilir bir kaynak göre verilen bir bağlantıdan indirmelisiniz ve muhakkak ödüllü bir emniyet çözümü kullanmalısınız.

5. Kimlik Avı ve Oltalama: Kripto paralar konusunda fazla yeni olanlar bile daha önce kimlik avı saldırısına maruz kalmıştır. Tipik olarak, dolandırıcıların mağdurlardan bireysel verileri çalmak için bir kişi veya şirketi taklit etmesini içerir. Telefon, e-posta, sahte web siteleri ya da mesajlaşma uygulamaları gibi birçok ortamda gerçekleşebilir. Mesajlaşma uygulamaları dolandırıcılığı bilhassa kripto para birimi dolandırıcılıklarında yaygındır. Mesela kripto para borsası hesabınızda bir sorun olduğunu gösteren e-postalar alabilirsiniz, bu da sorunu çözmek için bir bağlantıyı izlemenizi gerektirir. Bu bağlantı, sizden oturum açmanızı isteyen sahte bir web sitesine yönlendirilecektir ve bu site orijinaline oldukça benzer. Bu şekilde, kavgacı kimlik bilgilerinizi ve muhtemelen kripto para birimlerinizi çalacaktır. Size gelen maillerdeki bağlantılara tıklamadan resmi siteler üzerinden operasyon yapmanız ve temkinli yaklaşmanız gerekir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir