Little Nightmares 2 inceleme

Oyun Hileleri admin 13 Okundu
sponsorlu reklam

Little Nightmares 2 inceleme

Little Nightmares 2, birincil oyunun başarıyla uyguladığı platform ve nefret öğelerini daha da gelişmiş bir biçimde, yepyeni bir karakter ile bizlere sunuyor. Bu geliştirmelerin ne dek başarılı olduğunu ve oyunu ne dek ileri taşıdığını birlikte inceleyelim.

Fazla Televizyon İzlemek  Zararlıdır

Tıpkı birincil oyunda olduğu gibi, Little Nightmares 2’de sizi ilginç bir dünyanın içine bırakıyor. Mono isminde, kafasına kağıt torba geçirmiş bir karakteri teftiş ediyoruz. Karakterimizin niçin kafasında bir kağıt torba var, tuzaklarla dolu ormana nasıl geldi gibi soruları kendimize sorduğumuz sırada avcının kabinine ulaşıyoruz. Burada birincil oyundan tanıdığımız Six ile karşılaşıyor ve onu kurtardıktan sonra, avcının elinden kurtulmaya çalışıyoruz. 

Little Nightmares 2 inceleme

Ormanda başlayan öykü kısa bir süre sonradan çarpık bir kent ve şehirde yer alan okul, hastane gibi tesislerde devam ediyor. Her bölümün kendi içinde minik bir hikayesi ve özel bir fena yetişkin karakteri bulunuyor. Bu karakterler çoğunlukla erişkin kişiler ve jurnal hayatlarına devam ediyor gibi gözükseler bile sizi gördüklerinde haddinizi anlatmak için üstünüze koşarken korkmadan edemiyorsunuz.

Her yeni bölüm birbirinden ayrı planlanmış ve hiçbir şekilde her yerde hissiyatı vermiyor. Atmosfer elbette fazla başarılı ve düşmanlarımız rutin işleriyle uğraşırken ayrıca etkileyici hemde ürkütücü gözüküyorlar. Etrafta gezinirken “burada ne olmuş da bu ülkü gelmiş” sorusu aklımızdan bir türlü çıkmıyor. 

Zorbalar ile dolu okuldan, ışığa duyarlı hastalara, girdiğimiz her etraf bize yeni bir tecrübe sunuyor. Hem yetişkinlerin elinden kaçarken hem de şehrin sokaklarında yolumuzu bulmaya çalışırken sürekli olarak içimizde bir dehşet duygusu yer etmeyi başarıyor. Jumpscare doymuş oyunların hiçbir şekilde veremediği nefret hissini, hastanede elimizde fener ile karanlıkta kaldığımız bölümlerde iliklerimize kadar hissediyoruz. 

Little Nightmares 2 inceleme

Hikaye konusunda canımı sıkan bir takım şeyler, “şunun sebebini öğrenseydik” dediğim kısımlar olsa da, bilinmezlik oyunun ürkütücü atmosferine katkıda bulunuyor. Bu yüzden fazla şikayet edemiyorum. En çok canımı sıkan kısım, oyunun tanıtımlarında zeka Six ile birlikte hareket ettiğimizin duyurulması oldu. Oyun içerisinde kim olduğunu bakmak, ilk oyunu oynamış olanlar için hoş bir sürpriz olabilirdi. 

sonuç olarak Little Nightmares 2 hikaye ve atmosfer açısından olağanüstü bir meslek çıkarıyor. Başından sonuna “Derhal ne olacak” heyecanı ile oynadım. Keza ufak bir not düşmek istiyorum. Uzun zamandır düşmanların kaderini belirleyebileceğim bir oyun gelmemişti. Little Nightmares 2 gözünüze sokmasa bile, çoğu süre ikinci bir seçenek sunuyor. Bunu ayrım ettikten sonra daha çok keyif almaya başladım. 

Little Nightmares 2 inceleme

Bundan Böyle Yalnız Değiliz

Little Nightmares 2’nin oynanışı, birincil oyunu oynamış olanların tuhaflık çekmeyeceği şekilde hazır. Mono ile kesin yükseklikteki nesnelere tırmanabiliyor, eşyaları yerden alıp sağa sola fırlatabiliyor ve asılı duran nesnelere tutunarak sallanabiliyoruz. Ayrıca oyuna yeni eklenen dövüş sistemi tamamen, çevrede bulduğumuz silahlar ile kendimizi savunma veya önümüzdeki engelleri kırıp geçme şansına da sahibiz. Emrindeki yanımızda gezen Six tamamen daha yüksek yerlere varmak ya da organize bir şekilde bulmaca çözme imkanımız da var. 

Oyundaki bulmacalar fazla güç değil. Çoğunu bir veya iki denemede geçebiliyorsunuz. İlk oyundan da hatırlayacağınız peşine düşüp takip bölümleri ise sizi diken üstünde tutmaya yetecek dek zorlama ve gergin. Dövüş sistemi ise daha fazla hedefi tutturma ve içten zamanlamaya yan bir mini oyun gibi.

Oynanış güzel olmuş dedim lakin bazı sıkıntıları dile getirmem gerekiyor. Bulmacalar konusunda bir sıkıntım değil, kendi dikkatsizliğim yüzünden 15 dakika kaybettiğim bulmaca bile epeyce basit bir şekilde çözülebiliyor. Yaşayacağınız en büyük sorun Six’in durması gereken yerde durmaması yüzünden ulaşamadığınız platformlar olabilir, bu da tekrar tekrar olan bir şart değil. Düşmanlardan kaçtığımız yerlerde kameranın azizliğine uğradığım durumlar oldu. Önümde duran ve zıplayıp geçebileceğimi bildiğim bir noktayı geçemediğim için daima her yerde oynamam gereken bölümler oldu. Özellikle okul bölümünde kesintisiz yaşadığım bir öteki sorun ise, düşmanın beni görmemesi gereken noktalarda bile sürekli olarak yakalanmam oldu. Başlangıçta üstünüze çığlık atarak gelen bir kafa korkutucu olsa da bir süre sonradan “hadi kap da baştan başlayayım” demeye başlıyor insan. Checkpoint sistemi birincil oyuna tarafından daha insaflı olduğu için, yakalanmak çok büyük bir bezginlik yaratmıyor. 

Little Nightmares 2 inceleme

Oyunun dövüş kısmını fazla sevdiğimi söyleyemeyeceğim. Zaten ufak bir çocuk olan Mono, kendisi ile benzer badana sahip balta, boru ve kepçe gibi silahları rakiplerine karşısında savurarak dövüşebiliyor. Bu rakipler de bizimle aynı boyda olmasına karşın, bizde olmayan çevikliğe sahipler. Özellikle bir noktada iki düşmana aleyhinde çaba ederken bu şart çok canımı sıktı. Dürüst anda dürüst noktaya saldırmam gerektiği halde defalarca (kendi yeteneksizliğimden nedeniyle) başarısız oldum. En sonunda etrafta koşarak Six’in kaçış yolunu açmasını sağladım, hatta son tahtayı beraber çektik. Buna rağmen oyun bölümü bitirmeme müsade vermedi. Düşmanları yenene değin kapıdan çıkamadım, Six ise iki düşman beni kovalarken yere oturup izledi. 

Kameranın bulmacalarda sorun çıkarabildiğini söyledim lakin çoğunlukla ilk oyundakinden fazla daha iyi bir kameraya sahibiz. Alışılagelmiş zamanlarda çevreyi istediğimiz gibi incelememizi karşılayan kamera, aksiyon başladığında daha sinematik bir hal alıp, harika sahneler izlememizi sağlıyor. Görsel olarak müthiş bir meslek çıkaran oyun, kamera ile bunu desteklemeyi başarıyor. 

Televizyonunuzun Ayarlarıyla Oynayın

Little Nightmares 2 inceleme

Oyun olağanüstü gözüküyor. Girdiğiniz her alan mavi, siyah ve beyazın hakim olduğu yepyeni bir görsel şölen sunuyor. Hastane, mektep veya şehrin sokakları gibi jurnal hayatımızın bir parçası olan bölgeler, oyunun ürkütücü atmosferine uygun olarak can sıkıcı lakin güzel bir şekilde bize sunuluyor. Bazı bölümlerde ekran görüntüsü olmak için kumandayı bırakıp öldüğüm anlar bile oldu. Ayrıca ana karakterlerimiz keza de çevredeki öteki şahısların animasyonları çok güzel gözüküyor. Zorbaların saldırımız ıskaladığımız süre dil çıkarıp dalga geçmeleri, hastanedeki hastaların ışığa göre verdiği tepkiler, Mono’nun silahı ile birlikte savrulması, yetişkinlerin bizi görmeden önce gerçekleştirdiği rutin işler gibi bir sürü kaliteli canlandırma, oyunun görsel yanını güçlendiriyor. 

Görsel olarak epeyce iyi bir iş çıkaran oyun, performans açısından da tatmin edici. Öğüt edilen sistem gereksinimleri bile oldukça düşük olan oyun, kısa yükleme süreleri ve sorunsuz performansı ile uyarı çekiyor. Oyunu HDD üzerinden oynamama rağmen bölüm geçişlerindeki yüklemeler esnasında iki saniyelik bir yavaşlama dışarıda hiç sıkıntı yaşamadım. SSD üzerinden oynadığınız takdirde bu sorun bile ortaya çıkmayacaktır. Little Nightmares 2’nin müzikleri, birincil oyunda da çalışan Tobias Lilja kadar bestelenmiş. Oyun ses ve müziklerin kullanımı konusunda benden bütün puan alıyor. İmkanınız varsa oyunu kulaklıkla oynayın, muhakkak pişman olmazsınız.

Little Nightmares 2 inceleme

Netice

Little Nightmares 2, ilk oyunun iyi yaptığı her şeyi alıp, üstüne daha fazlasını koymayı başarmış. Korkuyu ve dehşeti hissetmek için ucuz jumpscare sahnelerine gereklilik olmadığını kanıtlayan oyun olmuş. Little Nightmares oynamamış olan oyuncuların bile keyif alabileceği, oynamış olanların ise gönül rahatlığıyla karşılayacağı detayları barındıran bir hikayeye sahip. 

Little Nightmares 2’nin sıradan oynanış süresi 6 saat civarında. Oyun içerisindeki gölge frekansları ve toplanacak şapkaları da dahil edersek, oyunu yüzde yüz olarak takriben 8 saatte son vermek mümkün. Yurtdışında 30 dolara satılan oyunun ülkemizde satmak fiyatı Steam’de 149 TL, Playstation tarafına bakarsak bu fiyat azıcık daha yüksek olsa da keza PS4 keza de PS5 sürümünü içeriyor. İçerik olarak yurtdışı fiyatının hakkını verse bile, ülkemizdeki fiyatı için kararsızım. Aceleniz yahut bir indirim bekleyebilirsiniz. Fırsatını bulduğunuzda bu deneyimi deneyim etmenizi elbette tavsiye ediyorum. 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir