Mars Cinema Group’tan Yapımcılara Tepki: İstedikleri Payı Verirsek En Ucuz Bilet 30 TL Olur

Haberler admin 113 Okundu
sponsorlu reklam

Mars Cinema Group'tan Yapımcılara Tepki: İstedikleri Payı Verirsek En Ucuz Bilet 30 TL Olur

Film yapımcıları ile Mars Cinema Group arasındaki sert anlaşmazlık bir üstteki seviyeye taşınmışa benziyor.

Yılmaz Erdoğan’ın yeni filmi Organize İşler 2: Sazan Sarmalı’nın ertelenmesine sebep olan ve Cem Yılmaz, Şahan Gökbakar gibi isimlerin sinema boykotuna gideceği yönündeki dedikoduları alevlendiren restleşmede, Mars Cinema Group’tan da yanıt geldi.

İşte Mars Grup CGV’nin yazılmış açıklaması: 

Yapımcıların bilet parasından istediği pay artışı 12.5 TL’ye kadar yükseliyor. Bu noktada en ucuz sinema biletinin ücreti 30 TL’leri bulmak zorunda kalacak, bu da alıcı açısından epeyce huzursuz olacaktır.
  Tüketicilerin menfaati için yapılan ve bilet satışını oldukça artıran ücretsiz ya da indirimli bilet kampanyalarının, yapılan toplu bilet satışlarının yapımcı ya da dağıtımcı onayına ast tutulmasıdır. Gelirlerinde düşüş yaşamamak namına hiçbir yapımcı bu konuya onaylama vermemektedir. Dolayısıyla sinema operatörleri toplu bilet satamadığında ya da kampanya yapamadığında alıcı avantajına yapılan uygun fiyatlı sinema biletlerinden yararlanamayacak.
  Tüketicilerin lehine olarak yapılan mısır ve yemek listesi kampanyasının toplam satıştaki oranı 2018 yılında 19,1’dir. Bu oran Şanlıurfa’da yüzde 54.43, Sakarya’da yüzde 50.92, Mardin’de yüzde 49.45, Diyarbakır’da yüzde 47.2, Osmaniye’de ise yüzde 46.09’dır. Görüldüğü üzere, bu kampanyalardan yarar sağlayan alıcı oranı gözetildiğinde, bu oran hiç de ufak değildir.

Yaşanan bu tartışmalar sinema dünyasını az daha ikiye bölerken, yaşanan tartışmaların taraflarından biri olan elevizyon ve Sinema Filmi Yapımcıları Derneği’nin (TESİYAP) Genel Sekreteri Burhan Gün, sürecin şeffaflıkla çözüleceğine inandığını belirtti. 

İşte Gün’ün açıklamaları:

Normalde biz filmi dağıtımcıya veriyoruz ve onların da salon işletmelerine daha alçak lisans yapmaları lüzum. Orada kontrat olmaması ana bıkkınlık. Sözleşmesiz gösterilmemesi lüzumlu ve Telif Yasası’nda da zaten anlaşma yapılması gerektiği yazılmış. Yeni sinema yasa tasarısına da bu madde kondu neyse ancak, bu nedenle yasa geçerse Telif Yasası ile uyumlu ülkü gelecek. İkinci talebimiz ise saydamlık. Şöyle ama, tüm hasılatı sinema salonları topluyor, bu hasılatın muhasebesini salon işletmecileri yapıyor fakat bize transparan bir bordrolama yapmıyorlar. Biz bunun saydam yapılmasını istiyoruz.
  Bilet satıldığı anda bakmak istiyoruz. Devletin de burada kaybı var. Rüsum konusunda devlet zor durumda kalıyor, şeffaf uyum bu anlamda herkesin yararına olacak. Hem bilet satışından sonradan bordrolamada bütün biletle öğrenci biletinin yansıması farklılaşmaya başladı. Nihai tüketiciden aldığı fiyatla size yansıttığı bir ayrım var. Türkiye ortalamasına kadar bir bilet 12 TL. Fakat muhasebe sistemine yansıtırken bu gelirlerin büyük kısmı tabi gelir olarak (satılan darı, toplu satış veya hiç bilmediğimiz bir şey) yansıtılıyor ve bu da bizim istemediğimiz bir şey.
  Son yıllarda bilet fiyatları defalarca çoğaltma gösterse de bizim aldığımız pay hiç değişmedi. Yapımcıların tüketicilerin bilet fiyatı ile ilgili bir talepleri bulunmamaktadır. Bu konu en ince ayrıntısına kadar sinema salon işletmecilerine ait bir konudur. Yapımcılar daha iyi ve büyük bütçeli yerli filmler gerçekleştirmek istiyor. Bunun yegâne yolu da sinema salon işletmecilerinin tek taraflı ve hileli uygulamalarına son verilmesidir. Yapımcılarımız haklarının peşindedir.” Kaynak : https://tr.sputniknews.com/kultur/201812281036844861-mars-cinema-group-yapimci-bilet/

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir