Mediatek çip pazarında 2021 rekorlarını altüst edebilir

Haberler admin 48 Okundu
sponsorlu reklam

Mediatek çip pazarında 2021 rekorlarını altüst edebilir

Bugünlerde çip dünyasında daha çok Mediatek konuşuluyor. Ortaya meydana çıkan detaylara kadar firmanın az daha sektörün yüzde 37 gibi bir bölümünü elinde tutması bekleniyor. Halihazırda zaten yüzde 32 gibi bir paya sahip. Bunu 2021 yılında önemli seviyede yükseltecek.

Çip üretiminde her ne değin lider Mediatek olsa bile onu peşine düşüp takip edenler azımsanmayacak derecede büyüyor. Örneğin Qualcomm 2020 yılında yüzde 28 paya sahipken 2021 yılında bunu yüzde 31 düzeyine değin çıkarmayı planlıyor. 

Apple kendi pazarını biraz daha büyütmeyi düşünüyor. Şirketin bilhassa son dönemlerde üretmeye çalıştığı yeni çipler sektörde tuttu diyebiliriz. Apple CEO’su Tim Cook göre da reklamı yapılan bu işlemciler pazar alanını şimdi yüzde 16 seviyesine kadar çıkarmaya çalışıyor.

Pazara çoğunlukla bakıldığında 5G teknolojisi sunan çiplerin daha artı ön plana çıkacağı söylenebilir. Böyle bir durumda Qualcomm uyarı çekiyor diyebiliriz. Şirketin bilhassa son dönemlerdeki çipleri az kalsın tamamen 5G teknolojisine sahip. Dahası 5G teknolojisi kullanan 10 akıllı telefondan adeta 5 her birine Qualcomm markasının. Çip dünyasından gelişmeler ortaya çıktıkça aktarmaya devam ediyoruz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir