Metro geliştiricisi için Xbox Series S ‘zorluk çıkartabilir’

Haberler admin 6 Okundu
sponsorlu reklam

Metro geliştiricisi için Xbox Series S 'zorluk çıkartabilir'

Son olarak Metro Exodus ile karşımıza çıkan 4A Games, Xbox Series S ile ilgili bazı talimat yaptı. Series X’e göre nispeten daha güçsüz olan Series S, gelecekteki oyunların geliştirme sürecinde ekip için güçlük çıkartabilirmiş. An itibariyle Metro Exodus‘un Xbox Series X / S, PlayStation 5 ve PC için gelişmiş sürümleri üstünde çalışan ekip, 2021’de piyasaya sürmeyi planlıyor.

Xbox Series S GPU’su, 4A Games için zorluk çıkartabilir

Metro Exodus’un yeni cins sürümünün 4K ışın izlemeli ışıklandırma ile XSX ve PS5’te 60FPS verdiğini, 1080p’yi hedefleyen Series S’te de benzer performansla çalıştığı açıklandı. Fakat şirketin kullandığı render teknolojisinin doğasından da kaynaklanan bir performans sıkıntısı, gelecek projeler için Xbox Series S tarafında bir takım zorluklarla karşılaşabilir. 4A Games, yeni tür konsolun düşük GPU performansının üstesinden varmak için şimdi “uzlaşmacı bir çözüme” sahipken, baş teknik sorumluluk sahibi Oleksandr Shyshkovtsov, Wccftech’e GPU’nun stüdyonun mevcut render teknolojisinin doğası nedeniyle gelecekteki oyunlar için sorunlu olduğunu söyledi.

“RAM bizim için bir sorun değil -şimdilik-, oysa GPU performansı gelecekteki oyunlar için zorluklar sunuyor” dedi.  Oleksandr, “Mevcut render teknolojimiz yüksek uzamsal ve zamansal çözünürlük için tasarlandı. Doğası gereği değişkendir. Bunlardan herhangi birini yıkmak, performansı daha da düşürerek pahalı hesaplamalar yapmamızı gerektirecek. şimdi uzlaşmacı bir çözümümüz var fakat bu beni hiç memnuniyet etmiyor” ifadelerini kullandı.

Metro geliştiricisi için Xbox Series S 'zorluk çıkartabilir'

4A Games stüdyosu Ağustos 2020’de Embracer Group’un bir yan kuruluşu olan, bununla beraber Halo: Anniversary ve World War Z stüdyosu Sabre Interactive tarafından satın alındı. Takım Metro Exodus’un yeni tür sürümlerinin yanı sıra şimdilerde yeni bir AAA Metro oyunu üstünde de çalışıyor.

Xbox patronu Phil Spencer da Xbox Series S konsolunun cins her tarafında Series X’ten daha artı satış yapmasını beklediğini söylemişti. Bunun yanı sıra Xbox sistem mimarı Andrew Goosen, Series S’in nesli geride yakalamak yerine ileriye taşıyacağını iddia etmişti. Yeni neslin yüksek işlem hızlarına sahip CPU’lar, ışın izleme teknolojisi ve orantılı gölgeleme gibi kavramlar üzerine kurulduğunu söyleyen Goosen, Series S’in buradaki rolünden de bahsetmişti. “bu nedenle, içten fiyat seviyesinde bir antre yaptığımızdan belirlenmiş almak istedik, böylece yeni nesli geride yetişmek yerine gerçekte ilerletebildik” dedi.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir