Microsoft, Adobe Flash desteğini sonlandıracak

Haberler admin 28 Okundu
sponsorlu reklam

Microsoft, Adobe Flash desteğini sonlandıracak

Verge, Windows Blog’da yayınlanan bir güncellemeyle bir değişikliğe atıfta bulundu. “Adobe Flash Player Güncellemesi Takviye Sonu” başlıklı rapor, Temmuz ayından itibaren “Adobe Flash Player’ın kaldırılması için güncelleme” konusunu özetliyor.  Microsoft, bu yaz Adobe Flash’ı Windows 10’dan iyice kaldırmaya başlayacak.

Flash’ı işletim sisteminin bir bileşeni olarak kalıcı olarak kaldıran Windows 10 “Adobe Flash Player’ı Kaldırma Güncellemesi” Temmuz ayından itibaren gerekli ülkü gelecek. Bu ay piyasaya sürülmesi beklenen Windows 10 21H1 sürümüne güncellemek de yazılımı kaldıracak. Adobe Flash’ı kaldıran güncelleme, Windows 8.1, Windows Server 2012 ve Windows Embedded 8 Standard gibi daha eski işletim sistemleri için de mevcut olacak.

Microsoft, süre çizelgesini bir blog gönderisine yapılan bir güncellemede duyurdu. Microsoft, çoğu kişinin otomatik olarak alacağı ve yükleyeceği bir güncellemeyle Flash desteğini Microsoft Edge tarayıcısından zaten kaldırıyor. Acilen Windows ile birlikte gelen Flash Player da gidiyor. Güncelleme için bir yardım sayfası, diğer bir kaynaktan manuel olarak yüklenen bir Adobe Flash Player sürümünü kaldırmayacağını belirtti.

Büyük tarayıcılar 2016’da desteği bıraktı ve Adobe geçen yılın sonunda eski formatı desteklemeyi de sonlandırdı. Desteğin sona ermesiyle, İnternet Arşivi artık internet geçmişinin manâlı bir bölümünü gözetmek nedeniyle binlerce eski Flash oyun ve animasyonun yedeğini sunuyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir